Gjykata ruse dënon Twitterin pasi nuk kishte fshirë përmbajtjet e ndaluara

Teknologji

Gjykata ruse dënon Twitterin pasi nuk kishte fshirë përmbajtjet e ndaluara

Më: 3 prill 2021 Në ora: 13:58
Twitter

Një gjykatë në Rusi ka gjobitur të premten platformën Twitter me 42.011 dollarë për shkak të dështimit për të fshirë atë që autoritetet ruse e kanë cilësuar përmbajtje të ndaluar.

Moska ka bërë të ditur muajin e kaluar se ka ngadalësuar shpejtësinë e twitterit në Rusi ndërkohë që më 16 mars kishte kërcënuar me ndalim të këtij rrjeti social për shkak të përmbajtjeve, duke filluar nga pornografia me fëmijë e deri tek abuzimet me droga.

Twitteri nuk ka reaguar ende lidhur me vendimin e gjykatës ruse.

Platforma kishte deklaruar më parë se ishte e shqetësuar lidhur me ndikimin e Rusisë në fjalën e lirë dhe kishte mohuar se kishte lejuar promovimin e sjelljeve ilegale ashtu si është akuzuar nga autoritetet ruse.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat