Studimi: Bitcoin vë në rrezik synimet klimatike të Kinës

Teknologji

Studimi: Bitcoin vë në rrezik synimet klimatike të Kinës

Më: 8 prill 2021 Në ora: 18:13
Foto ilustrim

Kina synon të zvogëlojë emetimet e saj deri në 2030.

Sidoqoftë, miniera e Bitcoin atje konsumon po aq CO2 sa një qytet i madh.

Kjo është ajo që zbuluan shkencëtarët nga Universiteti i Akademisë Kineze të Shkencave, Universiteti Tsinghua, Universiteti Cornell dhe Universiteti i Surrey.

Sipas studiuesve, Kina është përgjegjëse për më shumë se 75 për qind të minierave globale të Bitcoin.

“Pa ndërhyrje të përshtatshme dhe masa të mundshme, funksionimi intensiv i bllokimeve të Bitcoin në Kinë mund të bëhet shpejt një kërcënim. Kjo mund të dëmtojë përpjekjet e vendit për të ulur emetimet”, thotë studimi. Ai u shfaq në revistën Nature Communications.

Nxjerrja e monedhave kripto kërkon fuqi të madhe llogaritëse dhe për këtë arsye shumë energji elektrike.

Deri në vitin 2024, Kina pritet të përdorë më shumë energji sesa Italia në tërësi. Në periudhat e pikut, minierat e Bitcoin thuhet se përbëjnë 5.41 për qind të konsumit të energjisë në Kinë. Sipas studiuesve, problemi nuk mund të zgjidhet me taksa më të larta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat