Thiem mbresëlënës, arrin finalen e Australian Open

Tenis

Thiem mbresëlënës, arrin finalen e Australian Open

Më: 31 janar 2020 Në ora: 14:07
Dominic Thiem

Austriaku Dominic Thiem e ka vazhduar një javë të mrekullueshme me një tjetër paraqitje mbresëlënëse, duke e mposhtur Aleksander Zverevin në gjysmëfinale, për ta arritur finalen e Australian Open kundër Novak Djokovicit.

Dominic Thiem veçse ka luajtur dy herë në karrierën e tij në finale të Grand Slamls, duke u mposhtur në të dyja rastet nga njëri nga “treshja e madhe” e tenisit (Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic).

Tani, ai do të bëhet gati për finalen e tij të tretë në Grand Slams, e cila po do të zhvillohet të dielën në Melbourne Park, dhe ai do të duhet sërish të përballet me njërin nga “treshja e madhe” e tenisit, serbin Djokovic.

Austriaku 26-vjeçar, i cili është i radhitur i pesti në ranglistën botërore, e mposhti gjermanin Aleksander Zverev, i radhitur i shtati në botë, në katër sete 3-6, 6-4, 7-6(3), 6-4 për ta arritur finalen e parë të Australian Open në karrierë.

Atë tani e pret takimi i së dielës me shtatë-herë kampionin e Australian Open, Novak Djokovicin, i cili është duke e kërkuar titullin e 17-të të Grand Slams në karrierë.

Roger Federer, të cilin Djokovici e mposhti në tri sete radhazi në gjysmëfinale, ka më së shumti tituj të Grand Slams (20), ndërsa ndiqet nga pas me 19 nga Rafael Nadali, të cilin Thiem e mposhti në çerekfinale.

Pasi i humbi dy finalet e French Open kundër Nadalit, Thiem tani do të tentojë ta marrë titullin e parë të një turneu të madh në karrierë. Për ta arritur këtë ai duhet ta mposhtë 32-vjeçarin Djokovic, që do ta bënte atë tenistin e parë jashtë “treshes së madhe” që fiton një titull të Grand Slams që nga US Open 2016, kur kishte triumfuar Stan Wawrinka.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat