Përvjetori i çlirimit të Tiranës nga nazistët - Bota Sot
Përvjetori i çlirimit të Tiranës nga nazistët

Tirana

Përvjetori i çlirimit të Tiranës nga nazistët

Më: 17 nëntor 2019 Në ora: 07:32
Foto ilustrim

Trupat e brigadës së parë sulmuese të udhëhequra nga Mehmet Shehu më 17 nëntor të vitit 1944, çlirojnë Tiranën nga nazistët gjermanë pas 19 ditë luftimesh të ashpra ku banorët e kryeqytetit luajtën rol aktiv.

Forcat partizane patën edhe mbështetje nga ajri nga forca ajrore britanike që sulmonin autokolonat gjermane jashtë kryeqytetit, ndërsa disa qindra paraashutistë anglezë u hedhën në zonat midis liqenit të Ohrid dhe bregdedit shqiptar për sulme të bashkërenduara me partizanët.

Të nesërmen, më 18 tetor, radioja gjermane në Berlin pranoi se trupat e prapavijës naziste kishin mundur të tërhiqeshin nga kazermat e Tiranës duke iu shmangur rrethimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat