Sot në urbanët e Tiranës, qytetarët ngjeshur me njëri-tjetrin, ku është distancimi social?!

Tirana

Sot në urbanët e Tiranës, qytetarët ngjeshur me njëri-tjetrin, ku është distancimi social?!

Më: 9 shtator 2020 Në ora: 08:36
Pamje nga vendi i ngjarjes

Teksa nga autoritetet shëndetësore po kërkohet me forcë ruajtja e distancimit social nga qytetarët për të shmangur infektimin komunitar nga Covid-19, duket se kjo është e pamundur në urbanët e kryeqytetit.

Kjo ishte situata mëngjesin e sotëm në një prej këtyre urbanëve. Siç mund ta shikoni asgjë nuk ka ndryshuar, udhëtarët janë ngjitur me njëri-tjetrin. I vetmi ndryshim është maska mbrojtëse që mbajnë.

Ndërsa sapo i afrohesh qendrës së Tiranës, policia bashkiake kujtohet se duhet të ushtrojë kontrolle.

Qytetarët ankohen dhe për vonesat e autobuzëve, madje dhe qëndrimin nëpër stacione me minuta të gjata.

Kjo situatë është e njëjtë pothuajse në të gjitha linjat urbane ku mosrespektimi i orareve është një fenomen ku udhëtarët ndeshen cdo ditë.

Apeli i qytetarëve shkon për shtim të masave dhe penalitete ndaj gjithë atyre që nuk rrespektojnë masat anti covid.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat