Dëmtohet “Piramida”, kapen hajdutët që hynë për skrap - Bota Sot
Dëmtohet “Piramida”, kapen hajdutët që hynë për skrap

Tirana

Dëmtohet “Piramida”, kapen hajdutët që hynë për skrap

Më: 13 qershor 2018 Në ora: 15:06
“Piramida”

Qendra Ndërkombëtare e Kulturës ose e njohur ndryshe si “Piramida” u sulmua të martën nga disa persona që kishin hyrë për të vjedhur.

Piramida është në pronësi të Bashkisë së Tiranës, ndërsa një pjesë e mjediseve të saj është në përdorim nga Top Channel në bazë të një kontrate qiraje.

Policia arrestoi një nga autorët, i cili dyshohet të ketë vjedhur disa kallbo elektrik duke shkaktuar avari në rrjetin e furnizimit me energji në ambientet dhe disa nga zyrat e Top Channel dhe “Top Albania Radio”.

Personat e pautorizuar të cilët hynë në mjediset e Top Channel kanë shfrytëzuar amortizimin e godinës në pjesën që menaxhohet nga autoritetet shtetërore për të depërtuar deri në mjedise të thella. Ata kanë thyer edhe një kamera sigurie të vendosur nga shërbimi privat i ruajtjes fizike.

Përveç amortizimit të godinës, dritaret dhe dyert e jashtme janë të thyera. Top Channel lajmëroi policinë mbi këtë rast, e cila kreu këqyrjen e vendngjarjes. Por sipas informacioneve, mjediset e “Piramidës” që është në pronësi të bashkisë po shfrytëzohen nga të rinjtë edhe për të konsumuar hashash. Për “Piramidën” prej vitesh është folur për një rikonstuksion total, i cili sipas bashkisë do të kthejë këtë godinë në një pikë takimi për artin por mbi të gjitha do të mund të vizitohet lirisht nga publiku.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera