Ku dallon orizi i bardhë nga ai kaf - Bota Sot
Ku dallon orizi i bardhë nga ai kaf

Ushqime

Ku dallon orizi i bardhë nga ai kaf

Më: 3 qershor 2019 Në ora: 22:25
Ilustrim

Gjithnjë e më shumë njerëzit kanë filluar të jetojnë një mënyrë jetese më të shëndetshme. Një pjesë e madhe e kësaj është të hahet ushqim i shëndetshëm.

Kjo do të thotë se ka një rënie në sasinë e orizit të bardhë që po hahet dhe një rritje në oriz kafe, bukë kafe dhe makarona.

Pyetja që do të eksplorojmë sot është “A janë alternativat kafe më të shëndetshme se bardha?”

Oriz i bardhë

Ky është lloji më i zakonshëm i orizit, është pa gluten dhe është gjithashtu më e lirë. Oriz i bardhë është gjithashtu më i lehtë për të gjetur në supermarket.

Ky lloj i orizit megjithatë është shumë i rafinuar, i cili merr shumë vlera ushqyese që përndryshe do të ishin të pranishme.

Orizi i bardhë vjen si rezultat i “heqjes së shtresës së lëvores dhe shtresës së krundes”, për t’i dhënë asaj ngjyrën e bardhë dhe për të bërë edhe jetëgjatësinë e produktit më të gjatë.

Këshut orizi i bardhë që ka nivele të ulëta të lëndëve ushqyese dhe një indeks të lartë glicemik , orizi i bardhë gjithashtu ka shije të thjeshtë se oriz të errët, shkruan albeu.com

Oriz i errët

Lëvorja nuk hiqet nga orizi (dmth. E kuqe, kafe ose e zezë), gjë që rezulton në mbajtjen e ngjyrës së errët.

Për këtë arsye, orizi ngjyrë kafe mund të prishet shpejt sepse nuk është pjekur plotësisht. Në anën tjetër, ka shumë më tepër vlerë ushqyese.

Disa nga vitaminat që gjenden në të përfshijnë tiaminë, kalcium, vitaminë E, selen, vitaminë B dhe magnez.

Oriz i errët gjithashtu ka sasi të larta të fibrave që e bën tretjen më të lehtë dhe zvogëlon shanset tuaj për të vuajtur nga kapsllëku.

Ju gjithashtu do të ulni nivelin tuaj të kolesterolit me oriz të errët, por mbani në mend se ajo është më e shtrenjtë se homologu i tij i bardhë.

Megjithatë, sipas albeu.com gjithcka varet nga preferencat tuaja personale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat