Nëse vuani nga tensioni i lartë mos i konsumoni këto ushqime - Bota Sot
Nëse vuani nga tensioni i lartë mos i konsumoni këto ushqime

Ushqime

Nëse vuani nga tensioni i lartë mos i konsumoni këto ushqime

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 16:16
Foto

Tensioni i lartë ose hipertensioni është një sëmundje tepër e rrezikshme, e cila mund të vërë jetën e njerëzve në rrezik të madh, ndaj sëmundjeve të zemrës. Një numër i lartë njerëzish janë diagnostikuar nga kjo sëmundje, por shumë kanë hipertension dhe nuk janë në dijeni.

Për të pasur hipertensionin nën kontroll, duhet vetëm të jetoni një jetë të shëndetshme dhe bëni një dietë të mirë ushqimore, si dhe ushtrimet fizike.

Tensioni i lartë është i menaxhueshëm nëse ndiqet një dietë e caktuar dhe nëse mund të shmangni disa lloje ushqimesh siç janë:

1.Fasulet e konservuara.

Ushqimet e konservuara, në veçanti fasulet, kanë një numër të lartë natriumi sepse janë të përdorura për shkak të një afati më të gjatë të skadencës. Por përdorimi i fasuleve mund t’iu ndihmojë në qëndrueshmërinë e tensionit, gjithashtu. Por nëse do të përdorni fasule të konservuara më parë hiqni 41% të natriumit duke i kaluar në një kullesë si fillim.

2. Supa e gatshme

Do të shokoheni nëse zbuloni se sa shumë elemente kimike ka në supën e gatshme. Sepse ndihmojnë në mbajtjen e makaronave dhe perimeve të cilat janë të gatuara para shumë kohësh.

3. Produkte domatesh të gatuara (të konservuara).

E keni vënë re ndryshimin midis domates të cilën e rrisni vetë dhe asaj që ju e blini në dyqan? Domatet të cilat rritën në sera në një sasi tepër të madhe janë zakonisht të ushqyera me pesticide për një kohëzgjatje më të madhe të produktit.

4. Ushqimet e ngrira.

Jeni në dijeni se ushqimet e ngrira janë ta gatuara një vit para se ju ti konsumoni? Një sasi e madhe kripe është e përdorur që mishi të këtë të njëjtën shije si të ishte i sapo bërë, në momentin që ju e konsumoni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...