Ushqimet kundër yndyrës në gjak - Bota Sot
Ushqimet kundër yndyrës në gjak

Ushqime

Ushqimet kundër yndyrës në gjak

Më: 31 korrik 2019 Në ora: 18:05
Ilustrim

Problemet me kolesterolin dhe yndyrat e tjera në gjak mund të rregullohen me një dietë të shëndetshme.

Nutricionistët thonë se rregullimi i yndyrës dhe kolesterolit është i mundur me pesë ushqime kryesore.

Mollët ulin kolesterolin e keq për deri në 38 për qind. Por për ta arritur këtë, ato duhet të konsumohen rregullisht.

Arrat sigurojnë përqindjen më të lartë të kolesterolit të mirë mbrojtës. Fasulet e pasura me fibra mund të zvogëlojnë kolesterolin me gjashtë për qind në vetëm një muaj e gjysmë.

Bollguri është gjithashtu i pasur me fibra dhe një armik i njohur i kolesterolit të dëmshëm.

Hudhra në dozë ditore prej vetëm 5 mg arrin të eliminojë 11 për qind të kolesterolit.

Për të përmirësuar qarkullimin, mjafton të hani një hudhër gjatë ditës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...