Njihuni me ushqimet helmuese, toksike ose vdekjeprurëse që duhen shmangur - Bota Sot
Njihuni me ushqimet helmuese, toksike ose vdekjeprurëse që duhen shmangur

Ushqime

Njihuni me ushqimet helmuese, toksike ose vdekjeprurëse që duhen shmangur

Më: 6 janar 2020 Në ora: 15:32
Ilustrim

Ka ushqime që duhen shmangur sepse, nëse hahen shumë shpesh, ato mund të sjellin pasoja për shëndetin e trupit tonë. Për shembull, nuk është mirë të konsumoni ushqim të gatuar para, ashtu si është e rrezikshme të hani sallatë pa e larë atë më parë ose të bëni të njëjtën gjë me frutat.

Ende në lidhje me frutat, duhet të shmangni ngrënien e saj me lëvozhgën. Në këtë rast, prania e fungicideve është e mundur. Po, për këtë arsye duhet t’i kushtoni vëmendje dhe të lani frutat me sode buke.

Duke u kthyer në vend të ushqimeve që mund të jenë helmuese ose përndryshe toksike për trupin tonë, tani do t’ju rendisim cilat janë ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni shumë shpesh.

Një nga këto sigurisht që janë kërpudha. Brenda tyre ka toksina termolabile. Për këtë sezon duhet të shmangni ngrënien e tyre pa i gatuar ato së pari pasi në këtë mënyrë këto toksina avullojnë.

Gjithashtu kujdes nga patatet nëse lëvozhga e tyre është e gjelbër. Në këto raste solanina është e pranishme. Kjo substancë nëse lëshohet në trupin tonë në sasi të mëdha mund të shkaktojë të vjella ose halucinacione.

Në qershi, vetëm kocka duhet të mbahet nën vëzhgim. Nëse gëlltitet, do të shkaktonte mungesë oksigjeni në gjak. I njëjti rezultat mund të jetë nga gëlltitja e 50 bajameve të hidhura për shkak të pranisë së amigdalinit, një substancë toksike që shndërrohet në acid cianitrik.

Gjithashtu kujdes nga domatet nëse hahen në sasi të tepërt pasi ato përmbajnë të njëjtën substancë që ekziston në pesticide. Më në fund, sa për mollët, farat nuk duhet të gëlltiten për një arsye të ngjashme me atë të bajameve të hidhura.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat