Sa të shqetësuar duhet të jeni nëse gjeni flokë në ushqimin tuaj?

Ushqime

Sa të shqetësuar duhet të jeni nëse gjeni flokë në ushqimin tuaj?

Më: 23 shtator 2020 Në ora: 22:33
Foto Ilustrim

Gjetja e flokëve në ushqimin tuaj nuk është kurrë një befasi e mirëpritur.

Pamja mund t’ju bëjë të mendoni dy herë për mbarimin e vaktit tuaj – por sa e keqe është, me të vërtetë? Me sa duket, jo aq e keqe.

Maria Colavincenzo, dermatologe në Universitetin Northwestern, i shpjegoi Popular Science se flokët përbëhen nga një proteinë e quajtur keratinë, e cila është kimikisht joaktive dhe nuk duhet të shkaktojë ndonjë problem nëse hahet.

Dr Colavincenzo e pranoi se ekziston një shans që diçka e keqe si bakteret mund të transferohet përmes flokëve dhe potencialisht të shkaktojë probleme barku, por që “është shumë e pamundur që sasia e vogël e baktereve që mund të fshihet në flokë të jetë e mjaftueshme për të udhëhequr probleme gastrointestinale”.

Sipas Markus Lipp, një oficer i lartë për sigurinë e ushqimit në Organizatën e Ushqimit dhe Bujqësisë, kjo do të thotë shumë për çdo ndotës tjetër që mund të ngjitet në flokët që gjenden në ushqimin tuaj. Ai i tha Vice, “Në shumicën e rasteve, nuk ka të ngjarë që një fije floku të përmbajë llojin “e duhur” të baktereve për të shkaktuar helmim nga ushqimi.

Është ndoshta më mirë të mos mendoni shumë për këtë, megjithëse … Në thelb, gjetja e flokëve në ushqimin tuaj mund të jetë e keqe, por nuk duhet të ju lëndojë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat