Ushqimet e vetme që duhet të konsumoni pas palestrës; për të fituar energji por jo peshë

Ushqime

Ushqimet e vetme që duhet të konsumoni pas palestrës; për të fituar energji por jo peshë

Më: 18 mars 2021 Në ora: 09:13
Foto Ilustrim

Këto ushqime energjike që do të lexoni më poshtë kanë ushqyesit e duhur për t'ju ndihmuar të rikuperoheni nga stërvitja juaj por pa marrë kalori tëq tepërta.

Tost dhe vezë: Ky është një ushqim i shkëlqyer pas stërvitjes për çdo orë të ditës. Sipas Kelly Jones, RD, një dietologe sportiste nga Filadelfia, "është e rëndësishme pas stërvitjes të hani një kombinim të karbohidrateve dhe proteinave.” Të tilla si vezët dhe sallata por dhe pak bukë.

Smoothie me qershi: Sipas Dr. Seti, "një gotë me lëng qershie mund të armatosë trupin tuaj me një arsenal antioksidantësh që mbrojnë dëmtimin e muskujve. Nëse e bëni zakon të keni lëng qershie çdo ditë, do të ndjeni më pak dhimbje të muskujve.

Çaj jeshil: Ndërsa është thelbësore të hidratoheni me ushtrime, çaji jeshil është gjithashtu një element i shkëlqyer pas stërvitjes. Ai është I mrekullueshëm për  djegien e yndyrës dhe luftimin e komponimeve radikale të lir.

Patatet e ëmbla: janë një tjetër ushqim i mrekullueshëm pas stërvitjes që do të ndihmojë trupin tuaj të shërohet nga lidhja. Ndërsa mund të jetë e lehtë të shpërbleni veten me karamele pas një stërvitje të vështirë, karbohidratet në karamele nuk janë furnizuesit e mirë të energjisë. Nutricionistja dhe ekspertja e shëndetit Lisa Richards paralajmëron se duhet të "shmangni tundimin e ngrënies së sheqernave pas stërvitjes tuaj kardio." Në vend të kësaj, shikoni të përfshini karbohidrate komplekse, siç janë patatet e ëmbla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat