Tre ushqime që rrisin stresin

Ushqime

Tre ushqime që rrisin stresin

Më: 14 prill 2021 Në ora: 23:22
Ilustrim

Megjithëse mund ta injorojmë, ka ushqime që ndikojnë në emocione dhe mund të shkaktojnë ankth dhe stres.

Ekspertët thonë se edhe nëse nuk janë shkaku i stresit, disa ushqime mund të ndikojnë në frekuencën dhe ashpërsinë e ngjarjes.

Shihni tre ushqime të tilla që rrisin stresin:

Kafeja

Kafeina ka një efekt stimulues në sistemin nervor, sepse çliron kortizolin, hormonin e stresit, i cili është treguar se përkeqëson ankthin dhe problemet e gjumit, veçanërisht tek njerëzit me çrregullime paniku.

Ketchup

Ketchup është i pasur me shurup misri me fruktozë të lartë që shkakton luhatje të mëdha në nivelet e sheqerit në gjak, por gjithashtu rrit stresin.

Zëvendësuesit e qumështit

Shumë zëvendësues të qumështit përmbajnë vajra të hidrogjenizuar, të njohur gjithashtu si acide yndyrore trans, të cilat gjenden gjithashtu në ushqime të përpunuara si patate të skuqura, biskota, donuts, etj. Kjo kategori yndyrnash shkakton uljen e rrjedhjes së gjakut në tru, e cila shoqërohet me depresionin., stresi dhe çështje të tjera të shëndetit mendor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat