Pse duhet të konsumoni boronicat? - Bota Sot
Pse duhet të konsumoni boronicat?

Ushqime

Pse duhet të konsumoni boronicat?

Më: 4 gusht 2017 Në ora: 20:08
Boronicat

Ndryshe nga luleshtrydhet që vijnë nga Franca, fruti i boronicës është me origjinë nga Amerika e Veriut.

Boronicat janë përdorur kryesisht si një burim i ushqimit dhe energjisë.

Megjithatë, amerikanët kanë përdorur boronicat për vlerën e tyre mjekësore dhe kanë gjetur gjithashtu se boronicat janë një burim i madh për ngjyrosjen e rrobave.

Boronicat përpos që përdoren për vlerat e tyre mjekësore dhe aftësitë për ngjyrosje, ky frut është përplot me vitamina dhe minerale.

Është provuar gjithashtu se boronicat kanë aftësi shumë të mëdha antioksiduese dhe ndihmojnë shumë organizmin.

Më poshtë ju sjellim një listë me përfitimet shëndetësore që ju sjell ky frut.

Ulja e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare
Parandalimi i rritjes së qelizave kancerogjene
Lufton infeksionet e traktit urinar
Ndihmon shëndetin mendor
Ka aftësi anti plakje.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat