Ushqimet që zvogëlojnë dëshirën për të ngrënë qokollada - Bota Sot
Ushqimet që zvogëlojnë dëshirën për të ngrënë qokollada

Ushqime

Ushqimet që zvogëlojnë dëshirën për të ngrënë qokollada

Më: 21 nëntor 2018 Në ora: 08:01
Foto ilustrim

Sigurisht të gjithë i duan ëmbëlsirat për shkak të përbërësve që rrisin disponimin, por ne mund edhe krijojmë  varësi.

Qokolladat që ne blejmë kanë efekte të dëmshme në shëndetin tonë nese e teprojmë me konsumimin e tyre.

Por nëse nuk e keni ditur, ne mund t’i zëvendësojmë ato me ushqime të cilat përmbajnë sheqerna natyrale të shëndetshme të cilat e zvogëlojnë dëshirën për ëmbëlsira.

Këto janë disa prej tyre:

Fiku

Kur fiqtë nuk mund t’i gjeni të freskët, ju mund ti konsumoni ato të thata. Fiku përmban shumë vitamina dhe minerale. Fiku pastron metabolizmin duke larguar depozitat e yndyrës si dhe sekreton insulinën që ndikon në nivelin e sheqerit në gjak.

Domatet

Domatet përmbajnë nivel të lartë të triptofanit, një aminoacid që trupi e konverton në serotonin dhe një nga mineralet në përmbajtjen e tij është kromi. Kromi redukton dëshirën për ushqim dhe rregullon me sukses glukozën në gjak dhe kolesterolin në trup.

Molla

Shumica e frutave janë një zëvendësues i shkëlqyeshëm për ëmbëlsirat. Molla është e pasur me fibra dhe karbohidrate të shëndetshme që krijojnë një ndjenjë të ngopjes dhe plotësojnë nevojën për ëmbëlsira.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...