Tamarinda, fruti që kuron gjithçka - Bota Sot
Tamarinda, fruti që kuron gjithçka

Ushqime

Tamarinda, fruti që kuron gjithçka

Më: 23 nëntor 2018 Në ora: 17:22
Tamarinda

Tamarinda është një frut vendas në Afrikë, por që rritet edhe në disa pjesë të Indisë dhe tani edhe në Amerikë. Të mirat e këtij fruti janë të panumërta, pothuajse i  kuron  të gjitha problemet shëndetësore.

Konsumimi i frutit tamarindë i heq të gjitha toksina nga trupi, mbron veshkën, përmirëson punën e sistemit degjestiv si dhe e ul nivelin e kolosterolit. Ky frutë përmban vitaminën B1, B2, B3, kalcium, hekur, magnezium etj.

Në Shqipëri dhe Kosovë ky frut as që njihet fare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...