Policia arreston një shtetas të Kosovës në Gjenevë për falsifikim

Zvicra

Policia arreston një shtetas të Kosovës në Gjenevë për falsifikim

Më: 2 shkurt 2020 Në ora: 21:14
Ilustrim

Gjenevë, 2 shkurt  -“Papyrus” quhet programi inovativ per lehtesimin e marrjkes se eljeqednrimit per personat “pa letra” (sans papies) ne kanotnin e Gjenvë. Kjo iniciative nis nevitin 2017 per te perfituar rreth 3500 persona ilegal ne kete kanton.

Mesohet se i arrestuar është një kosovar që “ndihmoi” me pagese dhjetëra bashkatdhetarë të rregulloheshin duke prodhuar dokumente false. Papirusi lehtëson rregullimin e njerëzve që kanë vite që punojnë dhe qëndrojnë ilegalisht në Gjenevë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Nga policia gjenvase njoftohet se një burrë ka fituar para nga prodhimi i falsifikimeve që lejojnë migrantët pa dokumente të rregullohen në kontekstin e operacionit të Gjenevës që solli 2.000 njerëz nën tokë.

Zyra e Prokurorit Publik në Gjenevë po heton mashtrimet e mundshme të ndërmarra në kuadër të programit Papirus, një pajisje inovative për rregullimin e migrantëve pa dokumente në fuqi që nga viti 2017 në Gjenevë. Një nga hetimet çoi në arrestimin e një burri në 13 janar.

“Një i akuzuar dyshohet se ka krijuar dhe prodhuar disa dokumente false për shpërblim,” tha të martën zëdhënësi i Prokurorit Publik të Gjenevës Marc Guéniat, i cili konfirmoi informacionet e zbuluara nga “Tribune de Genève”. Hetimet tani synojnë përcaktimin e shkallës së mashtrimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat