Vrasja brutale e 20 vjeçarit nga Kosova në Zvicër me thika e gurë, familja rrëfen detaje nga ngjarja

Zvicra

Vrasja brutale e 20 vjeçarit nga Kosova në Zvicër me thika e gurë, familja rrëfen detaje nga ngjarja

Nga: M.L. Më: 28 shtator 2021 Në ora: 10:06
"Ne jemi pafundësisht të trishtuar," thotë xhaxhai i Ardit N. për Blick.

Nuk dihet shumë për vrasjen që ndodhi në stacionin e benzinës në Geuensee të Lucernit. Ajo që familja e të vrarit Ardit N (emër i ndryshuar nga redaksia). 20 vjeçar di është jashtëzakonisht brutale: Autorët ishin të armatosur me thika dhe gurë, shkruan blick.ch transmeton gazeta “Bota sot”.

Skena mizore u zhvilluan të shtunën në stacionin e karburantit Avia në Geuensee LU ndërmjet një grumbulli njerëzisht nga Siria, Iraku, Maqedonia e Veriut dhe Zvicra që sulmuan njëri –tjetrin me objekte të ndryshme, pak pas orës 7 pasdite. Në fund, 20-vjeçari nga Kosova Ardit N. * nga kantoni i Lucernit ka vdekur (raportoi Blick).

Ajo që ndodhi saktësisht në stacionin e gazit mbetet në mesin e ditëve të errëta pas aktit të përgjakshëm. Ali N. * (49), xhaxhai i viktimës, i tha Blick-ut të hënën: “

Image
Në këtë zonë, situata u përshkallëzua mbrëmjen e së dielës.

"Prindërit e Ardit po e përjetojnë shumë rëndë"

Më e pakta që familja di për vdekjen e Ardit N. është jashtëzakonisht brutale: “Ne e dimë vetëm se ai u vra me një thikë në pjesën e sipërme të trupit. Por me sa duket autorët thuhet se kanë përdorur gurë dhe një çekiç - ne nuk e dimë nëse Arditi ishte goditur edhe me këto mjete"

20 vjeçari la pas prindërit, dy motrat e vogla dhe një vëlla. “Prindërit e Ardit po e përjetojnë shumë rëndë”, thotë xhaxhai.

Veçanërisht e hidhur: Djaloshi i vrarë në të vërtetë donte të zgjidhte mosmarrëveshjen në vendin e krimit, familja e tij është e bindur për këtë. "Me sa duket ai thjesht donte të ndërhynte dhe u bë një viktimë e pafajshme."

Dhjetëra miq dhe të afërm që erdhën në vendin e krimit të hënën për të vënë lule dhe qirinj gjithashtu besojnë në këtë teori. "Unë nuk mendoj se ishte për para apo drogë. Arditi nuk ishte objektivi, ai u bë një viktimë e pafajshme”, thotë dikush. Mijëra shprehje pikëllimi mund të lexohen gjithashtu në internet. "Ngushëllimet e mia dhe shumë forcë dhe guxim nga familja dhe të gjithë ata që i la pas", është një prej tyre.

Image
Skena e incidentit: Stacioni i karburantit Avia me një Spar Express

 

Pesë sirianë në paraburgim

Ndoshta do të ketë siguri vetëm kur autoritetet të kenë përfunduar hetimin. "Policia e Lucernit i jep përparësinë më të madhe hetimit mbi konfrontimin fatal në Geuensee", thotë zëdhënësi Simon Kopp për Blick. Ka video kamera në disa vende rreth vendit të krimit. "Vlerësimi i materialit të sekuestruar të fotografisë po kryhet për momentin", thotë Kopp.

Policia e Lucernit ka identifikuar tashmë të gjithë personat e përfshirë në mënyrë aktive dhe tani do t'i marrë në pyetje: "Aktualisht janë pesë persona nga Siria në paraburgim". Aktualisht nuk mund të thuhet asgjë për motivin dhe sfondin. Një person është ende në spital.

Image
Në stacionin e gazit pati një mosmarrëveshje mes disa personave pak pas orës 7 pasdite.
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat