Veseli në Washington takohet me kongresmenin Gerald E. Connolly, ja çfarë kanë diskutuar - Bota Sot
Veseli në Washington takohet me kongresmenin Gerald E. Connolly, ja çfarë kanë diskutuar

Aktuale

Veseli në Washington takohet me kongresmenin Gerald E. Connolly, ja çfarë kanë diskutuar

Nga: Z.B Më: 15 korrik 2019 Në ora: 19:26
Pamje nga takimi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka bërë të ditur se në Washington gjatë ditës së sotme ka takuar kongresmenin Gerald E. Connolly, kryesues i delegacionit amerikan në Asamblenë Parlamentare të NATO-s dhe anëtar i Komisionit për Politikë të Jashtme në Kongresin Amerikan, përcjell “Bota sot”.


Veseli këtë e ka bërë të ditur përmes një postimi në Facebook i cili ka shkruar se kanë diskutuar për zhvillimet politike në Kosovë dhe rajon, duke vënë në pah rolin e padiskutueshëm të SHBA-ve në të gjitha proceset.

“Falënderoj kongresmenin amerikan i cili shprehi mbështetjen e SHBA-së për hapat e mëtejmë të rrugës euroatlantike të shtetit tonë”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë:


Sot në Washington pata kënaqësinë të takoj dhe të bisedoj me kongresmenin Gerald E. Connolly, kryesues i delegacionit amerikan në Asamblenë Parlamentare të NATO-s dhe anëtar i Komisionit për Politikë të Jashtme në Kongresin Amerikan.

Diskutuam për zhvillimet politike në Kosovë dhe rajon, duke vënë në pah rolin e padiskutueshëm të SHBA-ve në të gjitha proceset.

Po ashtu kongresmenit Connolly i tregova për transformimin e FSK-së në ushtri dhe objektivin kryesor të Kosovës në fushën e sigurisë e që është anëtarësimi i plotë në Aleancën Veriatlantike, NATO.

Falënderoj kongresmenin amerikan i cili shprehi mbështetjen e SHBA-së për hapat e mëtejmë të rrugës euroatlantike të shtetit tonë.

Gjithashtu folëm edhe për nismën për formimin e Tribunalit Ndërkombëtar për gjenocidin serb të kryer në Kosovë, ide kjo e cila u mbështet nga kongresmeni amerikan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...