Haradinaj “thumbon” Thaçin për marrëveshjen me Serbinë, përmend pasojat tragjike për Kosovën - Bota Sot
Haradinaj “thumbon” Thaçin për marrëveshjen me Serbinë, përmend pasojat tragjike për Kosovën

Aktuale

Haradinaj “thumbon” Thaçin për marrëveshjen me Serbinë, përmend pasojat tragjike për Kosovën

Nga: N.Sh Më: 13 gusht 2019 Në ora: 11:12
Ramush Haradinaj dhe Hashim Thaçi

Kryeministri në largim Ramush Haradinaj, ka thumbuar ashpër presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin.

Haradinaj përmes një postimi në Facebook shkruan se, shteti jonë është përcaktuar të ndërtohet në demokraci dhe mbi bazën e vlerave euro-atlantike, duke shtuar se kontrata e secilit lider me popullin dhe shtetin, është kontratë me Kushtetutën dhe ligjet që e zbatojnë vetëm liderët dhe udhëheqësit e qëndrueshëm.

Haradinaj indirekt në këtë postim ka sulmuar edhe Thaçin, ku shton se, nënshtrimi për interesa personale dhe grupore si dhe kompromiset dhe politikat e paqëndrueshme, që bien ndesh me interesat vitale të shtetit sjellin pasoja tragjike për vendin dhe të ardhmen.

Ja postimi i plotë nga Ramush Haradinaj:

Të dashur qytetarë,

Si Kosovë, jemi përcaktuar që shtetin tonë ta ndërtojmë në demokraci dhe mbi bazën e vlerave euro-atlantike.

Rrjedhimisht, kontrata e secilit lider me popullin dhe shtetin, është kontratë me Kushtetutën dhe ligjet. Këtë kontratë, e zbatojnë vetëm liderë dhe udhëheqës, të qëndrueshëm, të cilët para çdo interesi personal, e kanë parësor shtetin dhe qytetarin!

Qëndrueshmëria e bazuar në të drejtën dhe konsistenca në politikbërje, e forcon integritetin dhe sovranitetin e Kosovës dhe e bënë ndryshimin. Nënshtrimi për interesa personale dhe grupore, kompromiset dhe politikat e paqëndrueshme, që bien ndesh me interesat vitale, nacionale dhe shtetërore, sjellin pasoja tragjike për vendin dhe të ardhmen tonë!

Vetëm demokracia dhe vullneti i qytetarëve, mund dhe duhet ta sfidojë secilin liderë, duke ia përcaktuar të ardhmen politike.

RH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...