Nuk përmbahet më Avdullah Hoti: quan koalicione të frikës “AAK-PSD” dhe “Nisma-AKR”, Kadri Veselin hipokrit - Bota Sot
Nuk përmbahet më Avdullah Hoti: quan koalicione të frikës “AAK-PSD” dhe “Nisma-AKR”, Kadri Veselin hipokrit

Aktuale

Nuk përmbahet më Avdullah Hoti: quan koalicione të frikës “AAK-PSD” dhe “Nisma-AKR”, Kadri Veselin hipokrit

Më: 24 gusht 2019 Në ora: 00:31
Avdullah Hoti

Duke folur për koalicionet e ditëve të fundit, Avdullah Hoti i LDK-së, i ka quajtur koalicione të frikës.

Koalicionin AAK-PSD, Hoti e ka quajtur koalicion të natyrshëm, meqë sipas tij, PSD-ja e ka mbajtur në jetë qeverinë e Ramush Haradinajt.

“Qeveria e PAN-it ka mbetur në këmbë pikërisht për shkak të PSD-së.

Bashkëpunimi i tyre ka qenë i natyrshëm”, ka thënë Hoti, në Interaktiv të KTV-së.

“Ata (AAK-PSD v.j) nuk janë në garë me neve. Mos të marrë tash rolin që të bëj prognoza për partitë politike, por nuk i shoh ata që të jenë në garë me LDK-në”, ka thënë Hoti.

Duke folur edhe për koalicionin Nisma-AKR, edhe për atë të parin, Hoti ka thënë se më shumë i sheh si “koalicione të frikës, sesa koalicione të parimeve”.

“Kërkoj mirëkuptim këtu, por problemi i PSD-së ka qenë se a do ta kalojë pragun. Të gjitha sondazhet e kanë treguar se ata nuk do ta kalojnë pragun. Njësoj, edhe Nisma e AKR-ja këtë problem e kanë pasur, se a do ta kalojnë pragun zgjedhor prej 5 për qind”, ka thënë Hoti.

Kur është pyetur për sloganin e Kadri Veselit për luftën e pakompromis ndaj korrupsionit dhe nepotizmit, Hoti ka thënë se kjo është një hipokrizi dhe se kreu i PDK-së nuk është kredibil për ta thënë një gjë të tillë.

“Lista e gjatë e dështimeve të kësaj qeverie në masë të madhe i faturohet PDK-së, si partneri më i madh i koalicionit. Një e treta e ministrave të kësaj qeverie ka qenë me aktakuzë. Kjo çfarë po thotë Veseli është hipokrtike e jokredibile karshi qytetarëve të Kosovës”, ka thënë Hoti.

“Gjatë kësaj qeverisje është thyer çdo standard i nepotizmit. Janë thyer majat e çdo nepotizmi. Tash del personi që ka qenë përgjegjës për të penguar këtë gjë, e thotë se do ta luftojë nepotizmin”, ka thënë ai.

Hoti nuk ka qenë në gjendje ta thotë qartë nëse LDK-ja do të lejojë që persona me aktakuza do të përfshihen në listat për deputetë. I është përmendur emri i Naser Osmanit, i cili ka aktakuzë dhe i cili ka arritur që të hyjë në Kryesinë e LDK-së, por Hoti ka thënë se “nuk e di se në çfarë pike ka mbërri kjo aktakuzë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...