“E pashë babanë tim të vdekur, u përpoqa...” Media kroate publikon rrëfimet prekëse të familjarëve: Horror, ky ishte vendi më i trishtuar sot në Kroaci

Aktuale

“E pashë babanë tim të vdekur, u përpoqa...” Media kroate publikon rrëfimet prekëse të familjarëve: Horror, ky ishte vendi më i trishtuar sot në Kroaci

Nga: P.R Më: 26 korrik 2021 Në ora: 20:08
Anëtarët e familjes së viktimave të aksidentit

Oborri i Spitalit të Përgjithshëm Slavonski Brod të hënën ishte vendi më i trishtuar në Kroaci. Njerëzit e dërrmuar dhe të qarë që erdhën nga Kosova, Gjermania, Austria dhe Sllovenia morën informacione për të dashurit e tyre, viktima të një aksidenti të rëndë trafiku në autostradë të Dielën rreth orës 6.20 të mëngjesit, shkruan media kroate jutarnji.hr.

Trupat e dhjetë prej tyre ishin në autopsi në departamentin e patologjisë, identiteti i dy prej tyre ishte ende i panjohur.

Ata që u plagosën rëndë u shtruan në disa pavijone spitali, dhe 16 prej tyre dolën nga ndërtesa, duke u përqafuar dhe duke qarë me ata që erdhën për t’i vizituar, duke mbajtur zi edhe për ata që nuk janë më.

Ne ishim dëshmitarë të një takimi të tillë, shkruan jutarnji.hr.

Sabri Rustemi mbërriti nga Lubjana. Vëllai i tij Sevdail u vra, gruaja e Sevdail Minusha pësoi një shpatull të thyer dhe djemtë e tyre Andi (18) dhe Ardit (16), të cilët pësuan dëmtime të lehta.

Ata i treguan xhaxhait të tyre në detaje për momentin e aksidentit.

“Ne ishim ulur menjëherë pas shoferit, në vendin ku vendet ndeshen me njëra-tjetrën, kështu që babai im dhe unë u ulëm përballë shoferit, unë isha pranë dritares, dhe nëna dhe vëllai im ishin ulur përballë nesh, ishte një tavolinë ndërmjet. Ne ishim në gjumë në kohën e përplasjes. Kam dëgjuar britma dhe zhurmë. Pastaj gjithçka u ndal. Përfundova duke u mbështetur në çatinë e katit të poshtëm të autobusit. Unë pashë babanë tim të vdekur, ai nuk dha shenja jete. Vëllai u përpoq ta nxirrte jashtë, por ai nuk mundi. Ne nxorëm ato që mundëm, dhe shumica e tyre dolën vetëm nëpër dritare”, thotë Andi, i cili, si gjithë të tjerët, udhëtoi me familjen e tij për pushime në Kosovë.

Faleminderit njerëzve të Brodit

Mes lotësh, xhaxhai i tij Sabriu falënderoi të gjithë njerëzit e Brodit për mikpritjen dhe ndihmën e tyre. Ai thotë se u heq kapelet, sepse nuk mund të besoj se sa njerëz u treguan, nga institucionet te njerëzit e zakonshëm, të cilët iu afruan atij në rrugë dhe i ofruan strehim dhe gjithçka që i duhej.

Ai thotë se ata nuk do ta harrojnë atë për gjithë jetën e tyre.

Tek Arif Kikaj, i cili mbërriti nga Peja nga Kosova, emocionet janë të ndara.

Vajza e tij 37-vjeçare Alinda Iprijaj u vra. Ai qan ndërsa flet për të. Kishte katër nga pesë fëmijët e saj në autobus me të, dhe të gjithë kaluan pa lëndime.

Kur i përmend ata, një buzëqeshje e zbehtë i shpëton mes dy syve të tij të përlotur.

Image
Can Iprijaj, gruaja e të cilit u vra, dhe babai i saj Arif Kikaj/ Foto Danijel Soldo/Cropix

Dhëndri i tij, burri i Alindës së tij të ndjerë, Can Iprijaj, ulet në një mur betoni dhe ngul sytë në hapësirë.

“Kam punuar për dhjetë vjet në Rijeka, dhe 30 vjet më parë kam shkuar në Gjermani. Unë u ktheva në Kosovë dhe fëmijët, Alinda dhe dy djem të tjerë, qëndruan në Shtutgart. Ajo ka punuar atje si infermiere. Ajo shkoi tek ne me pushime. Ata po mendonin për një fluturim me avion për në Prishtinë, por gjithsesi vendosën në një autobus, për ta bërë më të lirë për ta. Ishte një tragjedi e madhe për ne”, na tregon Arifi me lot, duke shtuar se do ta varrosë atë në Kosovë.

Fëmijët janë të moshës 14, 12, nëntë dhe shtatë. Ata i kanë parë ata dhe po presin momentin kur stafi i spitalit do t'i lejojë t'i marrë, shkruan jutarnji.hr.

“Dhëndri ishte me ta. Ata e pyetën: Babi, ku është mami”, thotë Arifi dhe qan përsëri.

Image
Can Iprijaj/ Foto Danijel Soldo/Cropix

Ata planifikojnë t'i marrin fëmijët në Kosovë dhe pas disa ditësh dhe pasi të varrosin nënën e tyre atje, ata do të kthehen në Gjermani.

Agron Halilaj arriti nga Mynihu. Vajza e tij, Flamenda 22 vjeç dhe mbesa e tij, vajza e motrës së tij, Ernisa Ragonaj, ishin në autobus. Të dy kaluan vetëm me lëndime të lehta. Në sytë e tij ka lot gëzimi.

“Ne të gjithë planifikuam të vinim me pushime në Kosovë të Mërkurën, dhe të dy vendosën të largoheshin më herët, kështu që ata shkuan me atë autobus. Vajza ime u ankua për dhimbje shpine, ata regjistruan gjithçka dhe arritën në përfundimin se ishte mirë, asgjë nuk ishte prishur, mbesa plagosi sytë, por gjithçka do të jetë mirë”, thotë Agroni për jutarnji.hr.

Image
Agron Halilaj/ Foto Danijel Soldo/Cropix

Vajza e tij ia raportoi aksidentin, duke thënë se ishte në shok dhe kishte humbur në atë kohë.

Ajo ishte ulur në krye të autobusit. Ata nga pjesa e poshtme e pësuan më keq. Sapo arriti, ishte emocionuese për të që të takonte vajzën dhe mbesën e tij këtë mëngjes në orën tre.

Ai vetëm po pret që dokumentacioni i spitalit dhe policisë të zgjidhet dhe pastaj do t'i çojë në shtëpi.

Ata që kaluan pa lëndime u vendosën në Antonio Pension, i cili është një kilometër larg spitalit.

Pronari Anto Mijacevic thotë se njerëzit ishin të frikësuar dhe nuk kishin ndonjë kërkesë të veçantë.

Gjyshja Marta Rosaj (72), gjithashtu pasagjerja më e vjetër në autobus, dhe nipi i saj Viktor ndodhen atje.

Gjyshi është duke u rikuperuar mirë në spital dhe prefekti Danijel Marusiç i dha topin vogëlushit dhe Kryeministri Andrej Plenkoviç i dërgoi një fanellë futbolli.

Image
Viktor me top dhe gjyshja e tij Marta Rosaj Foto Danijel Soldo / Cropix

Skena të frikshme

Drejtoresha e Kryqit të Kuq të qytetit, Mirjana Matanoviç personalisht bëri listat dhe lidhi të plagosurit me të afërmit dhe të afërmit e tyre që kaluan pa lëndime.

“Informacioni është shumë i rëndësishëm për familjet ku dhe në çfarë gjendje janë më të afërmit e tyre, kjo është arsyeja pse ne ishim qendra e thirrjeve dhe i dhamë ato informacione. Tashmë të Dielën pasdite, ne identifikuam shumicën dhe e dinim nëse ata ishin midis të plagosurve, të shëndetshëm apo midis të vdekurve”, thotë drejtori Matanoviç për jutarnji.hr, përcjellë “Bota sot”.

Ekipet e urgjencës dhe zjarrfikësit janë heronj të heshtur në raste të tilla.

Ata që ndërhynë të Dielën ishin në pushim të merituar të hënën.

“Ishte e tmerrshme për të parë, sepse trupat e të vdekurve ishin në një gjendje që shpesh nuk shihet në aksidente të zakonshme trafiku. Ne kishim një total prej 11 zjarrfikësish në ndërhyrje, ata përdorën gjithçka që mundën nga pajisjet derisa erdhi vinçi, atëherë një person fatal u nxor jashtë dhe u mbërthye poshtë”, na tha komandanti i JVP Ivan Vuleta, duke konfirmuar se ishte një nga aksidentet më të tmerrshme në zonën e anijes në vitet e fundit.

Image
Danijel Soldo/Cropix

Ekipet e stërvitura

Branko Godiç, drejtori i departamentit të urgjencës, na tregon se gjithsej tetë ekipe u kujdesën për 44 pacientë në spital.

Ata morën raportin e parë nga policia në 6.23, në 6.26 ekipi i parë shkoi për të ndërhyrë, ata arritën në vendin e aksidentit në 6.34.

Boris Hreçkovski ishte kirurgu kujdestar në Spitalin e Përgjithshëm i cili priti pacientët e parë të plagosur.

“Dr. Slijepçeviç ishte një specialist i mjekësisë urgjente në këtë fushë, kështu që ai tashmë kishte organizuar triazh atje, ne morëm të gjithë informacionin nga terreni për sa janë dhe cilat janë lëndimet. Ne mbajtëm turnin që duhej t'i jepte fund punës dhe na u bashkua ai që mbërriti dhe u përforcua me disa njerëz të tjerë nga ORL, teknikët dhe departamenti i brendshëm, dy mjekë dhe gjashtë infermierë dhe thirrëm tetë infermierë nga operacioni. Ne zbrazëm të gjithë Dhomën e Urgjencës dhe shtatë ekipe në pritje”, thotë Dr. Hreçkovski, duke shtuar se ata kanë trajnuar mirë tre nivele mobilizimi dhe ata vepruan mesatarisht.

Image
Xhelal Svecla, Ministri i Brendshëm i Republikës së Kosovës flet me familjet e viktimave

Nënkryetari i Komunës, Marko Simiç na tha se marrëveshjet janë duke u zhvilluar për transportin e të mbijetuarve dhe trupave të të ndjerëve në bashkëpunim me Ambasadën e Kosovës, dhe ata do të dërgohen në Kosovë apo në Gjermani, në varësi të dëshirave dhe familjeve të të ndjerëve./ Bota sot

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat