Parlamenti Evropian 'njeh' Juan Guaido si president të Venezuelës - Bota Sot
Parlamenti Evropian 'njeh' Juan Guaido si president të Venezuelës

Amerika

Parlamenti Evropian 'njeh' Juan Guaido si president të Venezuelës

Më: 31 janar 2019 Në ora: 14:24
Juan Guaido

Parlamenti i kërkoi Bashkimit Evropian të njohë udhëheqësin e opozitës, Juan Guaido, si president aktiv. BE ka thënë deri tani se do të marrë "veprime të mëtejshme" nëse nuk ka zgjedhje të reja.

Parlamenti Europian votoi të enjten për të njohur udhëheqësin opozitar të Venezuelës Juan Guaido si presidentin e ngarkuar të vendit dhe inkurajoi Bashkimin Evropian të bënte të njëjtën gjë.

Mocioni i bëri thirrje BE-së të pranojë Guaido si "i vetmi president i përkohshëm legjitim i vendit derisa të zgjedhen zgjedhje të reja presidenciale të lira, transparente dhe të besueshme për të rivendosur demokracinë".

Ajo nuk ndryshon politikën e BE, por shton thirrjet për ekzekutivin e BE-së dhe shtetet anëtare të saj për t'u bashkuar me Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Brazil në mbështetjen Guaido.

BE nuk ka mbështetur zyrtarisht Guaido, por ka thënë se do ta njohë atë si president të përkohshëm nëse Venzuela nuk mban zgjedhje të reja presidenciale.

Gjermania, Spanja dhe Franca ishin më të forta në përgjigjen e tyre, duke i dhënë Venezuelës tetë ditë për të mbajtur zgjedhje të reja para se të ktheheshin në Guaido.

 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...