Familja e Otto Warmbier-it dënon komplimentet e Trumpit ndaj Kimit - Bota Sot
Familja e Otto Warmbier-it dënon komplimentet e Trumpit ndaj Kimit

Amerika

Familja e Otto Warmbier-it dënon komplimentet e Trumpit ndaj Kimit

Më: 1 mars 2019 Në ora: 17:24
Otto Frederick Warmbier.

Familja e studentit amerikan, Otto Warmbier, që ka vdekur pasi ishte burgosur në Korenë Veriore, ka reaguar ashpër pas lavdatave që i ka bërë presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, liderit verikorean, Kim Jong-un.

Prindërit e Warmbier kanë thënë se ata kanë qenë duke respektuar samitin e fundit Trump-Kim, mirëpo tani dëshirojnë të flasin.

“Kim dhe regjimi i tij djallëzor”, ka vrarë vrarë djalin e tyre, kanë thënë ata duke shtuar se “asnjë arsyetim nuk mund ta ndryshojë” atë gjë.

Deklarata e tyre ka ardhur pasi Trump ka nisur komplimente drejt Kimit.

Samiti i dytë në mes të presidentit amerikan dhe liderit verikorean ka përfunduar pa marrëveshje këtë javë në Vietnam.

Warmbier, student i Universitetit të Virxhinias është burgosur në Phenjan në dhjetor të vitit 2015, gjatë një udhëtimi të organizuar, nën akuzat se ka vjedhur një mbishkrim në mur të hotelit.

Autoritetet verikoreane kanë rikthyer 22-vjeçarin në SHBA, në gjendje kome, në qershor të vitit 2017.

Ai ka vdekur në shtëpinë e tij në Ohio dhe disa ditë më vonë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...