Kanadaja zgjeron sanksionet, shton 43 persona të afërt me Maduro të Venezuelës - Bota Sot
Kanadaja zgjeron sanksionet, shton 43 persona të afërt me Maduro të Venezuelës

Amerika

Kanadaja zgjeron sanksionet, shton 43 persona të afërt me Maduro të Venezuelës

Më: 15 prill 2019 Në ora: 17:48
Nikolas Maduro

Kanadaja zgjeroi sanksione kundër qeverisë së Venezuelës të Presidentit Nikolas Maduro të hënën, sipas një deklarate të Ministrit të Jashtëm Chrystia Freeland, duke synuar 43 persona të tjerë pranë udhëheqësit të diskutueshëm, shkruan Reuters, përcjell “Bota sot”.

Ndërsa deklarata nuk dha emra, ajo tha se ata ishin "zyrtarë të lartë të regjimit Maduro, guvernatorë rajonalë dhe / ose të implikuar drejtpërdrejt në aktivitete që minojnë institucionet demokratike".

Kanadaja tashmë kishte sanksionuar 70 të tjerë.

Freeland do të marrë pjesë në një takim të hënën në vendet e Grupit të Santiago të Lima, një bllok rajonal që mbështet udhëheqësin e opozitës të Venezuelës, Juan Guaido, si president i përkohshëm derisa të mbahet një raund i ri zgjedhjesh.

Takimi i fundit i grupit Lima është duke u mbajtur pasi më shumë se tre milionë Venezuelët kanë ikur nga hiperinflacioni, mungesa e ushqimit dhe mungesës së mjekësisë dhe kriza politike.

"Diktatura e Maduro duhet të mbajë përgjegjësi për këtë krizë dhe t'i privojë Venezuelët nga të drejtat dhe nevojat e tyre më themelore," tha Freeland në një deklaratë. "Kanadaja është e përkushtuar për të mbështetur rivendosjen paqësore të demokracisë kushtetuese në Venezuelë".

Megjithëse shumica e vendeve perëndimore, përfshirë Shtetet e Bashkuara, kanë njohur Guaido si kryetar shtetëror, Rusia, Kina dhe Kuba kanë qëndruar pranë Maduro.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...