SHBA lejon paditë kundër firmave të huaja në Kubë pas 20 vjetësh - Bota Sot
SHBA lejon paditë kundër firmave të huaja në Kubë pas 20 vjetësh

Amerika

SHBA lejon paditë kundër firmave të huaja në Kubë pas 20 vjetësh

Më: 17 prill 2019 Në ora: 17:17
Mike Pompeo

Administrata e presidentit amerikan Donald Trump do të lejojë padi kundër firmave të huaja që operojnë në Kubë në pronën e konfiskuar nga amerikanët pas revolucionit të vitit 1959, me të cilën ndërpritet një praktikë amerikane prej njëzet vjetësh në Kubë.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha sot se nuk do të ripërtërijë ndalimin e një padie që ka qenë në fuqi për dy dekada. Ky vendim është një goditje ndaj Havanës dhe përpjekjeve të saj për të tërhequr investimet e huaja në Kubë.

Me këtë vendim, amerikanët do të kenë të drejtën të padisin kompanitë që operojnë nga hoteli, fabrika e duhanit, pijeve alkoolike dhe prona të tjera që Kuba i nacionalizoi pasi Fidel Castro erdhi në pushtet.

SHBA nga tani do t'i lejojë kubanët që të janë shtetas amerikanë të ngrenë akuza.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...