Mjekët amerikanë, farmacistët akuzohen për shtypjen e recetave të opioideve - Bota Sot
Mjekët amerikanë, farmacistët akuzohen për shtypjen e recetave të opioideve

Amerika

Mjekët amerikanë, farmacistët akuzohen për shtypjen e recetave të opioideve

Më: 17 prill 2019 Në ora: 19:16
Foto

Departamenti i Drejtësisë i SHBA njoftoi akuza të mërkurën kundër 60 personave, duke përfshirë mjekë, infermierë dhe farmacistë që pretendonin se kishin shkruar ilegalisht qindra mijëra receta për opioidet që kanë mbështetur krizën e varësisë në vend, shkruan AFP.

Shumica e akuzave përfshinin profesionistë shëndetësorë në rajonin e Appalachia, ku varfëria është e thellë dhe mjekët dhe barnatoret nxjerrin miliona pilula shumë problematike për vite pa kontrolle.

Një mjek i akuzuar në Tennessee e quajti veten "Doc Roc" dhe tregtonte receta për seksin kur ai përshkruante 800,000 tableta oksikodoni dhe hidrokodoni dhe 600,000 tableta benzodiazepine për tre vjet, tha Departamenti i Drejtësisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...