Bisedime mbi zgjidhjen e krizës në Venezuelë - Bota Sot
Bisedime mbi zgjidhjen e krizës në Venezuelë

Amerika

Bisedime mbi zgjidhjen e krizës në Venezuelë

Më: 3 gusht 2019 Në ora: 15:44
Venezuelë

Përfaqësuesit e qeverisë së Presidentit Nicolas Maduro dhe të opozitës venezueliane, të udhëhequr nga Juan Guaido ndodhen në Barbados ku po zhvillojnë bisedime në përpjekje për të gjetur një zgjidhje për krizën politike në Venezuelë.

Bisedimet mes dy palëve ndërmjetësohen nga Norvegjia. Ministria e Jashtme norvegjeze tha përmes një deklarate se të dyja palët kanë theksuar gatishmërinë për të punuar për një zgjidhje kushtetuese, të udhëhequr nga mirëqënia e popullit venezuelian.

Venezuela është mbërthyer prej vitesh në një krizë të thellë ekonomike e politike që u thellua kur udhëheqësi i opozitës sfidoi legjitimitetin e Nicolas Maduros, duke u vetëshpallur president. Miliona venezuelianë janë larguar nga vendi të shtyrë nga situata e dëshpëruar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...