Aeroplanët luftarakë amerikanë që fluturonin me 560 km/h, për një “fije floku” nuk janë përplasur me parashutistët britanikë - Bota Sot
Aeroplanët luftarakë amerikanë që fluturonin me 560 km/h, për një “fije floku” nuk janë përplasur me parashutistët britanikë

Amerika

Aeroplanët luftarakë amerikanë që fluturonin me 560 km/h, për një “fije floku” nuk janë përplasur me parashutistët britanikë

Më: 12 shtator 2019 Në ora: 22:40
Foto

Aeroplanët luftarakë amerikanë që po fluturonin me 560 kilometra në orë, për një “fije floku” nuk i kanë goditur dy parashutistë britanikë, thuhet në raportin e komisionit ushtarak.

Parashutistët ishin hedhur nga aeroplani dhe po binin në tokë me shpejtësi prej 190 kilometra në orë, dhe as që kishin menduar se nën këmbët e tyre po kalonin dy aeroplanë luftarakë F-35..

Njëri nga parashutistët i ka filmuar me kamerë aeroplanët të cilën e kishte vendosur në helmetë, kurse videoja është përdorur për hetime.

Opinioni në Britani është shqetësuar për shkak të këtij incidenti që ka mundur të përfundojë me fatalitet, në veçanti se në këtë kohë shumë klube të parashutistëve praktikojnë hedhjen me parashutë.

Në raport thuhet se kontrolli ajror është dashur t’i informojë pilotët se parashutistët janë në ajër, kurse nga baza ajrore amerikane kanë bërë të ditur se pilotët vazhdimisht informohen për rreziqet që mund t’i hasin gjatë udhëtimit.

Megjithatë në raport nuk precizohet sesa metra kanë munguar që të vjen deri të përplasja mbi aeroportin Cheters. 

Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...