Kriza e Bolivisë: Senatorja e opozitës e shpall veten presidente të përkohshme - Bota Sot
Kriza e Bolivisë: Senatorja e opozitës e shpall veten presidente të përkohshme

Amerika

Kriza e Bolivisë: Senatorja e opozitës e shpall veten presidente të përkohshme

Më: 13 nëntor 2019 Në ora: 07:40
Jeanine Anez

Senatorja e opozitës Boliviane, Jeanine Anez e ka deklaruar veten president të përkohshëm të vendit të Amerikës së Jugut pas dorëheqjes së Evo Morales.

Ligjvënësit nga partia e Morales bojkotuan seancën, nuk kishte kuorum për emërimin.

Anez tha që veprimet e saj janë në përputhje me kushtetutën dhe u zotua të mbajë zgjedhje së shpejti.

Ish-presidenti i shtetit, Morales, e dënoi këtë gjë njoftimin, duke përshkruar Zon Anez si “një senator i krahut të djathtë për forcimin e shtetit”.

Morales ka kërkuar azil në Mexico City duke thënë se jeta e tij ishte në rrezik.

Morales dha dorëheqje të dielën pas disa javë protestash lidhur me një rezultat të diskutueshëm të zgjedhjeve presidenciale.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat