Mbështetësit e Maduro dhe Guaido, ndeshen brenda ambasadës së Venezuelës në Brazil - Bota Sot
Mbështetësit e Maduro dhe Guaido, ndeshen brenda ambasadës së Venezuelës në Brazil

Amerika

Mbështetësit e Maduro dhe Guaido, ndeshen brenda ambasadës së Venezuelës në Brazil

Më: 13 nëntor 2019 Në ora: 15:08
Foto

Policia ushtarake rrethoi ambasadën e Venezuelës në Brazil të mërkurën, pasi mbështetësit rivalë të liderit të opozitës Venezuelës Juan Guaido dhe Presidentit Nicolas Maduro u ndeshën brenda në një luftë për kontrollin e kompleksit diplomatik, shkruan France24.

Zyrtarët e ambasadës hapën dyert për ambasadorin e emëruar të Guaido Teresa Belandria pasi njohën liderin e opozitës si president, tha i dërguari në një deklaratë.

Nuk ishte e qartë menjëherë se cila anë ishte në kontroll të ambasadës.

Ambasadori i fundit i emëruar nga Maduro në Brazil u tërhoq në vitin 2016.

Belandria tha që zyrtarët brenda ambasadës dorëzuan "vullnetarisht selinë diplomatike në përfaqësimin e akredituar me ligj në Brazil".

"Pas hyrjes në selinë, ne mund të verifikonim se një grup zyrtarësh jetonin në rezidencën zyrtare," tha Belandria.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat