Pas defektit teknik, piloti detyrohet ta derdh kerozinën nga aeroplani - mbi 30 fëmijë amerikanë dërgohen në spital - Bota Sot
Pas defektit teknik, piloti detyrohet ta derdh kerozinën nga aeroplani - mbi 30 fëmijë amerikanë dërgohen në spital

Amerika

Pas defektit teknik, piloti detyrohet ta derdh kerozinën nga aeroplani - mbi 30 fëmijë amerikanë dërgohen në spital

Më: 15 janar 2020 Në ora: 10:22
Foto

Aeroplani i aviokompanisë “Delta 89” është detyruar ta derdh nga rezervuari kerozinën derisa po bëhej gati për ulje emergjente në aeroportin e Los Angeles, megjithatë kerozina përfundoi në kokat e nxënësve të një shkolle në afërsi të aeroportit.

Raportet e fundit tregojnë se rreth 30 fëmijë janë ankuar për irritim lëkure, që është shkaktuar nga derdhja e kerozinës nga aeroplani derisa ishte në ajër dhe që përfundoi në këndin e lodrave të oborrit të shkollës.

Në një postim në Twitter, ekipet e zjarrfikësve të Los Angeles kanë bërë të ditur se shumë fëmijë janë ankuar se po kanë probleme shëndetësore pas derdhjes së kerozinës nga aeroplani që po kalonte mbi shkollën e tyre. Ata i kanë dërguar me urgjencë në spital për tretman.

Njëzeteshtatë fëmijë dhe gjashtë të rritur, sipas ekipeve të zjarrfikësve janë ankuar për lëndime të vogla, ndërkaq zëdhënësi i tyre Nicolas Pranz ka deklaruar se dy klasa kishin qenë në oborr duke luajtur kur kerozina përfundoi mbi kokat e tyre.

Mediat lokale raportojnë se aeroplani kishte pësuar defekte teknike, duke detyruar pilotin ta derdh kerozinën dhe të bëjë ulje emergjente. 

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat