Grenell ka një ndikim të menjëhershëm si Drejtori i Inteligjencës, shkarkon menjëherë një zyrtar të lartë - Bota Sot
Grenell ka një ndikim të menjëhershëm si Drejtori i Inteligjencës, shkarkon menjëherë një zyrtar të lartë

Amerika

Grenell ka një ndikim të menjëhershëm si Drejtori i Inteligjencës, shkarkon menjëherë një zyrtar të lartë

Më: 22 shkurt 2020 Në ora: 16:36
Richard Grenell

Richard Grenell, drejtori i ri i bërë rishtazi i Inteligjencës Kombëtare Amerikane dhe besnik i presidentit Donald Trump, filloi mandatin e tij të përkohshëm duke lëvizur në mënyrë agresive për të vendosur vulën e tij në Bashkësinë e Inteligjencës që Trump e ka sulmuar vazhdimisht.

Grenell shkarkoi një oficer të inteligjencës veteran të premten i cili shërbeu si numri dy në Zyrën e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, sipas The New York Times, dhe të enjten ai solli në bord një ish-staf të republikanëve nga Kalifornia Devin Nunes, një aleat i Donald Trump.

Kolegët e tanishëm dhe të kaluar, si dhe diplomatët që janë përleshur me të, e përshkruajnë Grenellin si një operator agresiv, inteligjent dhe kaustik që pëlqen të zgjedhë një luftë dhe të sigurohet që të gjithë në dhomë e dinë se besnikëria e tij qëndron e para dhe më kryesorja për presidentin Trump.

Donald Trump Jr tha për CNN të enjten se angazhimi i Grenell ndaj presidentit ishte një faktor në përzgjedhjen e tij dhe tha se ai mezi pret që të ketë “një tregtar të ndershëm” që udhëheq komunitetin e inteligjencës.

Lajmet që Trump e ka emëruar Grenell për të mbikëqyrur inteligjencën amerikane tronditi Uashingtonin, duke shkaktuar pyetje se si do të kryejë ky këtë punë, pasi ai është pa përvojë në inteligjencën kombëtare, edhe pse ai mbetet i dërguari më i lartë diplomatik në Berlin. Diplomatët e huaj dhe vëzhguesit amerikanë që kanë parë Grenell në skenën botërore thonë se performanca e tij e kaluar jep një përgjigje.

Trump Jr tha të premten se Grenell kishte qenë “personi më efektiv që kemi parë në një vend ambasadash në dekada”.

Ky vlerësim nuk ndahet gjerësisht. Të dërguarit e huaj, diplomatët gjermanë dhe analistët amerikanë theksojnë se Grenell, i cili supozohet të jetë syri dhe veshi kryesore i Amerikës në tokë të huaj, është aq i mos-besuar sa qeveria e Berlini dhe zyrtarët e biznesit janë të kujdesshëm për ta takuar atë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat