Qendra e New York do të mbledhë dhurime të gjakut për të trajtuar pacientët me koronavirus - Bota Sot
Qendra e New York do të mbledhë dhurime të gjakut për të trajtuar pacientët me koronavirus

Amerika

Qendra e New York do të mbledhë dhurime të gjakut për të trajtuar pacientët me koronavirus

Nga: E.B Më: 25 mars 2020 Në ora: 15:19
Qendra e gjakut ne New York

New York Blood Center do të jetë qendra e parë e gjakut për të mbledhur dhurime të plazmës së gjakut nga individë që janë rikuperuar nga Covid-19 në mënyrë që të trajtojnë pacientë të tjerë me infeksione koronaviruse serioze ose menjëherë kërcënuese për jetën, tha NYBC në një deklaratë për shtyp sot.

Procesi, i njohur si plazma konvulsive, përfshin mjekët që testojnë plazmën e njerëzve që shërohen për antitrupa ndaj virusit dhe më pas injektojnë atë plazmë, ose një derivat të tij, te personi i sëmurë.

Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Sh.B.A njoftoi se po përshpejton përdorimin e një trajtimi në plazmën e gjakut për pacientët të sëmurë rëndë nga koronavirusi, duke e bërë më të lehtë për mjekët të provojnë një mjet tjetër për të sulmuar sëmundjen.

"Nëse ky trajtim rezulton të jetë efektiv, ne jemi të përgatitur që të bëjmë shpejt shkallën e procesit tonë dhe të aktivizojmë rrjetin tonë për t'i shërbyer spitaleve në mbarë vendin," tha Beth H. Shaz, MD, Shefi Mjekësor dhe Shkencor në Qendrën e Gjakut në New York.

"Donatorët e kualifikuar do të referohen në NYBC nga spitalet e zonës dhe Administrata e Ushqimit dhe Barnave do t'i aprovojë pacientët për trajtim rast pas rasti," sipas qendrës, raportoi CNN, transmetoi Bota Sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat