Washington Post: Trump nuk do të kandidohet në zgjedhjet e ardhshme - Bota Sot
Washington Post: Trump nuk do të kandidohet në zgjedhjet e ardhshme

Amerika

Washington Post: Trump nuk do të kandidohet në zgjedhjet e ardhshme

Më: 22 prill 2018 Në ora: 09:59
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump

Duke iu referuar krizës presidenciale të Donald Trump dhe mungesës së mbështetjes republikane, Uashington Post shkroi për mos kandidimin e tij në zgjedhjet 2020 dhe tha se mungesa e pjesëmarrjes së Trump në zgjedhjet e ardhshme po bëhet gjithnjë e më e qartë çdo ditë.

Gazeta amerikane Uashington Post shkruan: Është e vërtetë se udhëheqësit e Partisë Republikane të Amerikës, ndërsa Donald Trump shkelte ligjet, sulmonte gjyqtarët federalë dhe i shpallte armiqësi mediave, mbetën të heshtur. Shumica e amerikanëve janë të shqetësuar se Presidenti i SHBA Donald Trump do t’i fusë Shtetet e Bashkuara në një konflikt të ri, sipas një sondazhi më të fundit. Sondazhi i institutit studimor amerikan YouGov i publikuar të mërkurën, zbuloi se 56 përqind e të anketuarve thanë se Trump do ta zhysë vendin në një luftë tjetër.

Rreth 28 për qind mendonin se një luftë e re ishte “shumë e mundshme” dhe 9 për qind mendonin se ishte “shumë e sigurt”. Vetëm 16 për qind mendonin hyrja e SHBA në një luftë të re se ishte “paksa e mundshme” dhe 9 për qind mendonin se ishte “e pamundur”. Shqetësimet e amerikanëve për një luftë të mundshme mund të jenë nxitur nga sulmi i fundit e me raketa në Siri i urdhëruar nga Trump në përgjigje të një sulmi të dyshuar me armë kimike. Një sondazh i kryer në tetor 2017 nga NBC Neës zbuloi se 72 për qind e amerikanëve janë të shqetësuar se vendi mund të përfshihet në një konflikt gjatë katër viteve të ardhshme.

Pas keqpërdorimit të kompetencave luftarake nga ana e presidentit amerikan, Kongresi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës po bën përpjekje të vë nën kontroll kompetencat e presidentit në këtë fushë. Në planin e parashtruar nga të dy partitë amerikane në komitetin për marrëdhëniet me jashtë të senatit, presidenti amerikan ndalohet të japë urdhër për nisjen e luftës ndaj ndonjë vendi apo ndonjë grupi terrorist pa marrë përpara konfirmimin dhe lejen e Kongresit. Plani synon të rishikojë ligjin e miratuar pas ngjarjes terroriste të 11 shtatorit 2001, i njohur me emrin ligji që lejon presidentin të përdor ushtrinë për të sulmuar terroristët, me qëllim që të kufizohet kompetenca e presidentit në këtë çështje.

Në kushtetutën amerikane, kompetenca për nisjen dhe shpalljen e luftës i takon Kongresit ndërsa ligji për kompetencat e luftës i miratuar në vitin 1973 gjithashtu ka përcaktuar kushte të veçanta për presidentin amerikan lidhur me përdorimin e ushtrisë në kontestet dhe konfliktet jashtë vendit. Megjithatë përveç 5 luftërave që kanë pasur konfirmimin dhe lejen e kongresit, me dhjetëra luftëra të tjera që ka kryer Amerika janë bërë pa konfirmimin e këtij institucioni dhe asnjë prej presidentëve amerikanë nuk ka respektuar nenet e ligjit të vitit 1973. Edhe ligji që lejon përdorimin e ushtrisë në sulmet kundër terroristëve që u miratua për t’iu kundërvënë Al Kaidës dhe grupit Taleban, gjithashtu nuk është zbatuar në formë të saktë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera