Nju Jork, themelohet Akademia e studentëve shqiptaro-amerikanë - Bota Sot
Nju Jork, themelohet Akademia e studentëve shqiptaro-amerikanë

Amerika

Nju Jork, themelohet Akademia e studentëve shqiptaro-amerikanë

Më: 19 mars 2019 Në ora: 13:08
Nju Jork, themelohet Akademia e studentëve shqiptaro-amerikanë

Në Queens të New York-ut, SHBA themelohet Akademia e studentëve shqiptaro- amerikane.

Lajmi u bë i ditur nga Ministria e Shtetit për Diasporën, e cila thekson se të shtunën, më 16 mars 21 studentët e parë firmosën aktin e themelimit të saj.

Dega e “Vatrës” në Queens deklaroi publikisht se nisi nga funksionimi Akademia e studentëve shqiptaro-amerikanë. Akti i themelimit është firmosur nga 21 studentët e parë.

Në të njëjtën mbrëmje, dega e “Vatrës” në Queens me kryetar dr.Skënder Murtezani organizoi një veprimtari përkujtimore kushtuar 54-vjetorit të ndarjes nga jeta të themeluesit të “Vatrës”, editorit të parë të “Diellit”, dhe Atit të Kishës Autoqefale Ortodokse shqiptare, Fan S. Noli, si dhe përkujtimit të demonstratave të marsit të vitit 1981 në Prishtinë./ATSH/

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...