Rivarrosen eshtrat e Demë Ali Pozharit, zbulohet shtatorja e tij në Deçan

Amerika

Rivarrosen eshtrat e Demë Ali Pozharit, zbulohet shtatorja e tij në Deçan

Më: 16 shtator 2021 Në ora: 17:12
Shtatorja e Demë Ali Pozharit në Deçan

Familja POZHARI, shprehu Mirënjohjen e familjes Rrustem Gecaj për kontributin që dha për këthimin e eshtrave ne Atdhe te Dem Ali Pozharit, në Pozhar të Deçanit

Të shtunën ( 21 Gusht 2021), janë rivarrosur eshtrat e patriotit Demë Ali Pozhari në fshatin e tij të lindjes në Pozhar të Deçanit, raportuan të gjitha mediumet në Kosovë, përcjell Bota sot.

Në ndërkohë në Pozhar të Deçanit, është bërë rivarrimi i eshtrave të patriotit Demë Ali Pozhari, ku morën pjesë edhe personalitet dhe figura të njohura nga Kosova dhe diaspora.

Muajin e kaluar . me zbulimin e një pllake përkujtimore atje u mbajt edhe një ceremoni e riatdhesimit të tij nga Turqia, ku përfaqësues institucional vlerësuan lart veprën e Ali Pozharit, për të cilin u tha se gjithë jetën me veprimtarinë politike e ushtarake ia ka kushtuar çështjes kombëtare e bashkimit kombëtar.

Me këtë rast u tha se edhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, ish Kryeministri Ramush Haradinaj - kujtoi sakrificën e Pozharit dhe luftëtarëve të asaj kohe, në statusin e tij në Facebook:

“Thonë se e ka lënë zjarrin dhez kur ka dal me i marr rrugët e gurbetit, pushtuesit në atë kohe kanë punuar shumë me ndalë atë zjarr, por për besë nuk ja kanë arrit, ai zjarr është ndez në zemrat e çdo shqiptari, ai zjarr i ka ndez zemrat e çdo luftëtari, edhe brezit të UÇK-së, nuk është ndalë zjarri i lirisë. Komandant ne jemi në aleancë me perëndimin, në aleancë me Amerikën, komandant, Kosova e Shqipëria kanë ushtri, Shqipëria është NATO, por edhe ne po hyjmë në NATO”, tha ai.

Demë Ali Pozhari ishte ushtarak dhe vullnetar shqiptar në betejën e Pazarit të Ri. Dema ishte një prirës i forcave vullnetare nga rajoni i Pejës të dërguara në Betejën e Pazarit të Ri.

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bamir Topi, më 23 korrik 2012, i ka dorëzuar familjes së atdhetarit Demë Ali Pozhari, nga fshati Pozhar, komuna e Deçanit, dekoratën e ndarë në njëqind vjetorin e pavarësisë së Shtetit Shqiptar.

Këto ditë gjatë një vizite në kompaninë "Stone Castle", në Rahovec, Familja POZHARI, shprehu Mirënjohjen e familjes për kontributin që dha për këthimin e eshtrave ne Atdhe te Dem Ali Pozharit, në Pozhar të Deçanit, Rrustem Gecaj

Mjeku me përvojë të gjatë, Ibrahim Demë Pozhari, i biri i patriotit të devotshëm Demë Ali Pozhari, që i ka dhënë emër idesë së shqiptarizmit, shkruan në llogarinë e tij në Facebook, se ka bërë një vizitë te nje nga bizneset e z.Rustem Gecit, duke shprehur me këtë rast nje edhe një kënaqësi dhe krenari për të, të shikojë nga afër sukseset e kusheririt të tij Rrustem Geci, – veprimtar nga SHBA, dhe pronar i kompanisë “Stone Castle” në Rahovec, një ndër më të mëdhat në rajon.

“Me këtë rast, thotë  Mjeku Ibrahim Demë Pozhari, shpreha mirënjohjen e familjes POZHARI, për kontributin që dha ai për këthimin e eshtrave ne Atdhe te Dem Ali Pozharit, në Pozhar të Deçanit”

Që në fillimet e para, çlirimin e Kosovës, dhe largimin një herë e përgjithmonë nga Kosova, të Serbisë, Rrustem Geci dhe familja e tij, nga SHBA, kontribojë shumë për rimëkëmbjen e Kosovës së pas luftës. Puna e madhe bëri që Gecaj e bëri atë të bëhej një nga investitorët më të mëdhenj në Kosovën e pasluftës, pronarin i një prej kantinave më të mëdha të verës në Ballkan- Stone Castle në Rahovec.

Ai kuntribojë në ngritjen e Kapaciteteve dhe Promovimi Ekonomik, të Kosovës, së pas luftës.

Rrustem Gecaj nga Presidenti i Republikës, z. Bujar Nishani është dekoruar me dekoratën “Nderi i Kombit”

Dekorata “Nderi i Kombit” për Rrustem Gecaj, në Prill 2015, është dhënë për shkak të veprimtarisë së tij të çmuar atdhetare dhe përkushtimin e paepur në mbrojtje të çështjes kombëtare.

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani i akordoi me daten 27/04/2015, nr. dekreti 9056 zotit Rrustem Gecaj Dekoratën “Nderi i Kombit” me motivacionin: “Në shenjë vlerësimi të lartë dhe respekti të thellë për veprimtarinë e tij të çmuar atdhetare dhe përkushtimin e paepur në shërbim, mbrojtje e mbështetje të çështjes kombëtare, si dhe për lartësimin e emrit dhe vlerave të rralla të bashkësisë shqiptaro-amerikane”.

Rrustem Gecaj, është një biznesmen dhe aktivist i njohur shqiptaro-amerikan, që ecën në gjurmët e familjes së tij me origjinën nga malësia e Gjakovës. Në gjurmët e trashëgminësë së familjes së tij ai ka ndërtuar Kullën e Rrustem Gecaj në Llukë e Ulët. Mbas gjigandit të prodhimit të verërave , dhe produkteve të rrushit, vreshtarisë Rrustem Gecaj në ngritjen e Kapaciteteve dhe Promovimi Ekonomik, të Kosovës, po ngre një nga resorted më të mëdha në vend  “Stone Castle resort”, në Rahovec .

Paraardhësit e tij ishin pronarë të tokës dhe bagëtisë, ka thënë Gecaj dhe se ai trashëgoi qëndrimin e tyre energjik ndaj punës, duke e përdorur atë për të arritururat e tij, të arrijë si familje një pozitë të begatë dhe të lakmueshme në jetë.

Image
Image
Image
Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat