Fordi do të prodhojë veturat elektrike në platformën e Volkswagenit - Bota Sot
Fordi do të prodhojë veturat elektrike në platformën e Volkswagenit

Auto

Fordi do të prodhojë veturat elektrike në platformën e Volkswagenit

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 13:02
Volkswagen, Ford

Fordi ka konfirmuar se do të “dizajnojë dhe prodhojë së paku një model krejtësisht elektrik në Evropë”, duke përdorur platformën modulare elektrike ‘MEB’ të Volkswagenit.

Duke filluar nga viti 2023, Fordi do të bëhet prodhuesi i parë jashtë grupit të Volkswagenit që do të përdorë platformën MEB, për të ofruar vetura elektrike në masë të lartë në Evropë, ku pritet që të ofrohen mbi 600 mijë ekzemplarë për konsumatorët evropian në 6 vitet e ardhshme.

Volkswagen Group ka investuar rreth 7 miliardë dollarë në platformën MEB që nga 2016-ta dhe planifikon që të prodhojë mbi 15 milionë vetura gjatë dekadës së ardhshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...