Aston Martin i James Bond është shitur në ankand për 6.4 milionë dollarë

Auto

Aston Martin i James Bond është shitur në ankand për 6.4 milionë dollarë

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 11:30
Aston Martin i James Bond

Një ofertues fitues tani është ligjërisht i aftë të vozisë në makinën më të famshme të botës e cila është bërë pjesë e filmit të James Bond një Aston Martin.

Ai person mori vetëm çelësat për makinën Aston Martin DB5 të vitit 1965 për një vlerë prej 6.4 milionë dollarë në një ankand klasik të makinave në Monterey, Kaliforni.

Blerja është bërë në shtëpinë e ankandit, RM Ankand. Identiteti i blerësit nuk është bërë i ditur.

Ndoshta nuk është një ide e mirë që pronari i ri ta përdorë atë në rrugë por makina është plotësisht funksionale dhe është tërësisht e ligjshme në rrugë.

Kjo makinë fillimisht u krijua për të promovuar filmin Thunderball, por në të vërtetë nuk u shfaq në film.

Duke qenë edhe pjesë James Bond kjo makinë ka pësuar jo pak dëmtime pasi një mori plumbash janë hedhur mbi të. Ka edhe targa rrotulluese në pjesën e pasme dhe të përparme të makinës.

Ato kontrollohen nga një çelës brenda i etiketuar “BSF” për targat britanike, zvicerane dhe franceze.

Kjo shitje e fundit është ajo që është paguar më e larta ndonjëherë për njërën nga makinat e filmave Bond , edhe pse nuk u shfaq kurrë në ekran.

(Ajo gjithashtu është më e paguara në ankand për një Aston Martin DB5 të çdo përshkrimi, sipas Hagerty, një kompani që gjurmon vlerat e makinave të koleksionistit.)

Thunderball ishte filmi Bond që erdhi pas Goldfinger, në të cilin DB5 më parë kishte shkaktuar një të tillë ndjesi.

Dy nga këto makina plotësisht të drejtueshme me shumicën e mjeteve që punojnë në të vërtetë u krijuan për të bërë turne në Shtetet e Bashkuara për të tërhequr vëmendjen dhe shitjet e biletave për Thunderball. Makina tjetër promovuese tani është në Muzeun Louwman në Hollandë.

Një lidhje e vërtetë filmike e përdorur Bond DB5 shitur për 4.6 milionë dollarë në vitin 2010, por ajo u përdor për të shtënë në makinë në Goldfinger dhe i kishte instaluar pajisjet e mëvonshme më vonë. Në bërjen e filmave, makina që u shfaq në rrugë nuk kishte në të vërtetë pajisjet e zgjuara.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat