Nissan tërheq mbi 1.2 milion automjete në SHBA - Bota Sot
Nissan tërheq mbi 1.2 milion automjete në SHBA

Auto

Nissan tërheq mbi 1.2 milion automjete në SHBA

Më: 28 shtator 2019 Në ora: 14:33
Nissan

Përveç modelit të markës Nissan, tërheqja përfshin makina të markës së saj premium Infiniti.

Tërheqja vjen si rezultat i një problemi me kamerën e pasme, sipas Consumer Reports.

Sipas Agjencisë amerikane për siguri në rrugë NHTSA, është zbuluar një gabim softuerësh që mund të bëjë që opsionet e ekranit të kamerës të fiken pa dashje, në mënyrë që shoferi të mos shohë imazhin e kamerës herën tjetër kur kutia e ingranazhit do të kthehet mbrapa në ekranin e sistemit multimedia.

Vlerësohet se mbi 1.2 milion automjete Nissan dhe Infiniti mbulohen nga ky problem i mundshëm.

Ndër modelet e diskutueshme janë Nissan Altima, Frontier, GT-R, Kicks, Leaf, Maxima, Murano, NV, NV200, NV200 Taxi, Pathfinder, Rogue, Rogue Sport, Sentra, Titan, Versa dhe Note, të gjitha të prodhuara në 2017 dhe 2018.

Sa për Infiniti, bëhet fjalë për modelet Q50, Q60, Q70, Q70 L, QX30, QX50, QX60 dhe QX80, gjithashtu nga 2017 dhe 2018.

Pronarët e automjeteve problematike do të thirren për shërbim urgjent në mënyrë që të azhurnojnë softuerin dhe të korrigjojnë gabimin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat