Peugeot i ri 208 nuk do të mbajë shenjën GTi - Bota Sot
Peugeot i ri 208 nuk do të mbajë shenjën GTi

Auto

Peugeot i ri 208 nuk do të mbajë shenjën GTi

Më: 5 tetor 2019 Në ora: 20:59
Foto

Peugeot 208 i ri nuk do të mbajë shenjën legjendare GTi në versionin më të fuqishëm.

Versioni sportiv i hatchback-ut të vogël do të quhet Peugeot Sport Engineered, përkundër trashëgimisë që mbart në etiketën e famshme.

Peugeot ka zgjedhur këtë veprim për shkak të tranzicionit elektrik dhe përqendrimit në elektrizimin e modeleve me performancë të lartë.

Një model tashmë është etiketuar Peugeot Sport Engineered - Sedan 508 u zbulua në Panairin e veturave në Gjenevë këtë vit.

Sigurisht, në vetë Peugeot ekziston një rrymë që mbron  mbijetesën e emrit GTi pavarësisht elektrifikimit, duke përmendur si shembull Porsche Taycan Turbo, megjithëse "turbo" nuk ka asnjë lidhje me makinën elektrike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat