Për shkak të krizës së çipave, Mercedes i porositur vjen me “pajisje të dobëta”

Auto

Për shkak të krizës së çipave, Mercedes i porositur vjen me “pajisje të dobëta”

Më: 7 tetor 2021 Në ora: 17:31
Foto ilustrim

Konsumatorëve u ofrohet një zbritje nëse heqin dorë nga disa nga veçoritë që kanë porositur.

Për shkak të krizës së çipave, shumë prodhues të veturave kanë zvogëluar ndjeshëm prodhimet e tyre: mungojnë komponentët për të prodhuar veturat.

Dhe që nga korriku deri në shtator 2021, Mercedes dorëzoi 30 për qind më pak vetura sesa në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Në Mercedes, mungesa e çipave tani ka çuar gjithashtu në shitjen e veturave më të dobëta, raporton Focus.

Kjo prek klientët që tashmë kanë porositur Mercedes-in e tyre të ri.

Atyre do t’ju ofrohet një zbritje nëse heqin dorë nga disa pajisje.

Një përmirësim i mëvonshëm i funksioneve që mungojnë ndoshta nuk është i mundur pa zhurmë të mëtejshme, sepse hardueri mungon – një përditësim i softuerit nuk mund ta rregullojë atë.

Përndryshe, mund të prisni për një kohë më të gjatë për veturën me pajisjet që keni porositur.

Tërheqja nga kontrata e blerjes nuk është e mundur, raportoi më parë Stuttgarter Nachrichten.

Mercedes nuk dha detaje për modelet e dobësuara – pra nuk dihet sa porosi preken, cilat modele janë aty dhe cilat pajisje mungojnë.

Ka shumë të ngjarë që këto janë funksione asistence dhe komoditeti.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat