Kina teston me sukses avionin amfib më të madh në botë - Bota Sot
Kina teston me sukses avionin amfib më të madh në botë

Auto

Kina teston me sukses avionin amfib më të madh në botë

Më: 24 dhjetor 2017 Në ora: 15:59
Avioni amfib

“AG600 Kunlong”, avioni më i madh amfib i botës nisi fluturimin e tij të parë.

I prodhuar në Kinë me përmasat e një “Boeing 747”, por i pajisur me 4 motorë turbo, avioni që mund të mbajë 50 persona në bord e të qëndrojë në ajër për 12 orë, u ngrit nga Aeroporti i Zhuhait, në provincën jugore Guangdong.

Mjeti i veçantë fluturues mund të përdoret në operacione zjarrfikëse e ato të shpëtimit në det, por ai ka dhe kapacitet ushtarak, e kështu mund të hyjë në lojë edhe në rast konflikti në rajonin e shumëdiskutuar të Kinës Jugore.

Agjencia shtetërore kineze “Xinhua” e përshkroi si “shpirtin e mbrojtjes së detit, ishujve dhe barrierave koralore të vendit”.

Avioni amfib mund të ngrihet në fluturim si nga toka, ashtu edhe nga deti. U deshën plot 8 vite që të finalizohej prodhimi i “AG600 Kunlong”. Ai mund të ngrejë pesha deri në 53 tonë dhe ka një shtrirje krahësh prej 38.8 metrash.

Deri tani, Kina ka marrë 17 porosi për avionë të këtij lloji. Politika e Pekinit në Detin e Kinës Jugore kundërshtohet ashpër nga një sërë vendesh fqinje dhe një gjykatë e mbështetur nga OKB-ja i hodhi poshtë vitin e kaluar pretendimet kineze për këtë rajon.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera