Vendimi që mund të nokautojë Volkswagenin - Bota Sot
Vendimi që mund të nokautojë Volkswagenin

Auto

Vendimi që mund të nokautojë Volkswagenin

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 17:11
Volkswagenin

Fantazmat e skandalit "Dieselgate" vazhdojnë të ndjekin Volkswagen Group dhe nuk ka asnjë indikacion se do të zhduken shpejt.

E fundit në radhë është vendimi i gjykatës civile në Augsburg që mund të ketë pasoja katastrofale për VW. Në fakt, gjykata urdhëroi VW t'i paguante pronarit të TDI Golf në vitin 2012 çmimin e plotë që i kishte paguar makinës - 30,000 euro,  

Gjykata vlerësoi se VW veproi në mënyrë imorale dhe qëllimisht instaloi një softuer për të mashtruar në testet e emetimit të gazit për të rritur prodhimin dhe fitimin. VW i pakënaqur me vendimin paralajmëroi ankesë në gjykatën më të lartë rajonale, pasi beson se gjykata e Augsburgut gabimisht e zbatoi ligjin.

Argumenti i gjigantit nga Wolfsburgu është se rreth 9,000 padi nga pronarët e automobilave VW ishin të pasuksesshme në gjykatat rajonale dhe vendimi i gjykatës Augsburg është në kundërshtim me vendimet e gjykatave të tjera. 

VW ka vendosur programin e diskutueshëm në rreth 11 milionë makina dizel në mbarë botën dhe ka paguar rreth 30 miliardë euro për dënime të shumta. 

Nëse gjykata më e lartë mbështet vendimin e Gjykatës së Augsburgut dhe në bazë të të cilave rastet e ngjashme në vijim vendosen në favor të blerësve të makinave VW, prodhuesi gjerman mund të ketë shpenzime shtesë të mëdha.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...