Irani thotë se shkatërroi një rrjet spiunësh të CIA-s amerikane, dyshohet për 17 të arrestuar e të dënuar me vdekje - Bota Sot
Irani thotë se shkatërroi një rrjet spiunësh të CIA-s amerikane, dyshohet për 17 të arrestuar e të dënuar me vdekje

Azia

Irani thotë se shkatërroi një rrjet spiunësh të CIA-s amerikane, dyshohet për 17 të arrestuar e të dënuar me vdekje

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 10:56
Flamuri iranian

rani ka kapur 17 spiunë që punojnë për CIA amerikane dhe disa prej tyre janë dënuar me vdekje, raportoi të hënën media iraniane, sipas Reuters.

Televizioni shtetëror citoi Ministrinë e Inteligjencës që tha se ka shkatërruar një rrjet spiunësh të CIA dhe ka kapur 17 të dyshuar.

Një zyrtar deklaroi se disa nga këto arrestime janë gjykuar dhe dënuar me vdekje. Lajmi vjen pas tre muajsh spiraleje konfrontimi me Perëndimin që filloi pas vendosjes së sanksioneve të SHBA-ve me efekt për atë që ndodhi në maj.

Javën e kaluar, Irani kapi një anije me flamur britanik në Ngushticën e Hormouzit, pasi Marina Mbretërore Britanike kapi një anije iraniane jashtë brigjeve të Gjibraltarit në 4 korrik.

”Spiunët e zbuluar ishin punësuar në sektorë sensitivë privatë ne ekonomi, nuclear, infrastrukturë, ushtri dhe fushat cibernetike…ku ata mblidhin informacion të klasifikuar” thuhet në një deklaratë të ministrisë në televizionin shtetëror.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...