Nga sulmi i talibanëve vriten të paktën tre policë afganë

Azia

Nga sulmi i talibanëve vriten të paktën tre policë afganë

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 14:05
Afganistan

Të paktën tre zyrtarë policorë janë vrarë dhe 12 të tjerë janë plagosur nga një sulm vetëvrasës me bombë të talibanëve në Afganistan.

Një zëdhënës i policisë tha se sulmi kishte për cak selinë e policisë në provincën juglindore të Ghaznit.

Ai tha se talibanët – që kanë kontrollin e shumicës së territorit të kësaj province – kanë përdorur makinat ushtarake Humvee, të cilat i kanë vjedhur, për ta kryer sulmin në qarkun Ab Band.

Zëdhënësi i talibanëve, Zabihullah Mujahid, mori përgjegjësinë për këtë sulm.

Ky sulm vjen pak ditë pasi mbi 50 persona u vranë në një seri sulmesh më 25 korrik – përgjegjësinë e së cilave i morën talibanët dhe grupi militant Shteti Islamik (IS) – në tri provinca, përfshirë edhe në kryeqytetin afgan, Kabul.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat