Indonezia ka në plan rregulla të reja për të frenuar kërcimin në importet e mbeturinave plastike - Bota Sot
Indonezia ka në plan rregulla të reja për të frenuar kërcimin në importet e mbeturinave plastike

Azia

Indonezia ka në plan rregulla të reja për të frenuar kërcimin në importet e mbeturinave plastike

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 21:57
Ilustrim

Indonezia ka në plan rregulla më të forta për të luftuar një rritje në importet e mbetjeve plastike, të tilla si një regjistër i eksportuesve të plehrave dhe kontrolle më të ashpra kufitare, thanë zyrtarët të premten.

Të dhënat nga agjencia e statistikave tregojnë se importet e mbeturinave plastike u rritën 141% vitin e kaluar në 283,000 ton, pasi një ndalim nga Kina ndërpreu fluksin vjetor global të miliona ton mbetjeve, raporton Reuters.

Zyrtari i tregtisë Oke Nurwan tha se Indonezia kishte njoftuar 15 vende, për eksportuesit kryesorë, të kontrolleve të reja.

"Nëse jo nga një eksportues i regjistruar, ne nuk do të lëshojmë një leje (për importet)," u tha gazetarëve Nurvan, drejtori i përgjithshëm i tregtisë së jashtme në ministrinë e tregtisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...