Kryeministrja neozelandeze e fillon me gafë vizitën në Japoni - Bota Sot
Kryeministrja neozelandeze e fillon me gafë vizitën në Japoni

Azia

Kryeministrja neozelandeze e fillon me gafë vizitën në Japoni

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 10:17
Jacinda Ardern dhe Shinzo Abe

Vizita katërditore e kryeministres së Zelandës së Re, Jacinda Ardern në Japoni, u nis në mënyrë të çuditshme kur politikania ngatërroi Kinën me Japoninë në një konferencë për shtyp.

“Ky është moment jashtëzakonisht emocionues për Zelandën e Re lidhur me marrëdhëniet me Kinën, më falni, me Japoninë”, tha ajo në fjalinë e parë.

Ndërsa thuhet se Ardern fajësoi lodhjen nga udhëtimi për ngatërresën, kjo ndodh vetëm një ditë pasi një raport neozelandez pretendoi se marrëdhëniet e Zelandës së Re me Japoninë ishin eklipsuar nga fuqia ekonomike e Kinës.

Në raport thuhet se “ndërkohë që Kina ka rritur fuqinë ekonomike dhe rritja në vendet e tjera të Azisë ofron mundësi të reja, forca e marrëdhënies sonë me Japoninë mund të jetë e lehtë ër t’u anashkaluar”.

Pas një takimi me kryeministrin japonez, Shinzo Abe, ajo tha se të dy vendet që shtrihen në Rrethin e Zjarrit, rapnë dakord për forcimin e mëtejshëm të partneritetit strategjik bashkëpunues.

“Japonia gjithmonë e më shumë është një nga partneret më të rëndësishme të Zelandës së Re”, tha Ardern.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...