Kina përdorë derrat e gjallë në testimet për vetura

Azia

Kina përdorë derrat e gjallë në testimet për vetura

Më: 31 tetor 2019 Në ora: 19:59
Foto ilustrim

Aktivistët e të drejtave të kafshëve kanë reaguar ashpër pasi dolën në pah fotot ku shihet se si në Kinë përdoren derra të gjallë në testet për aksidente të veturave.

Pesëmbëdhjetë derra të gjallë u lidhën si pjesë e simulimeve me shpejtësi të lartë në një test, i cili vrau shtatë prej tyre.

Kafshëve iu është mohuar ushqimi dhe uji për disa orë para testeve dhe pësuan një sërë dëmtimesh duke përfshirë gjakderdhjen.

Derrat dhe kafshët e tjera janë përdorur më parë në testet e përplasjeve në Shtetet e Bashkuara, por praktika mori fund në vitet 1990.

Zachary Toliver nga grupi për të drejtat e kafshëve PETA tha sot se përkundër ekzistencës së modeleve të sofistikuara pa kafshë, eksperimentuesit vazhdojnë t'i mbërthejnë kafshët dhe t'i përplasin ato në mure derisa trupat e tyre të jenë të përgjakur.

“Derrat e gjallë janë përdorur në këto prova, duke i lënë ata me kocka të thyera dhe lëndime të rënda të brendshme para se të vriten. Derrat nuk ulen natyrshëm në ulëset e makinave. Anatomia e tyre është gjithashtu shumë e ndryshme nga ajo e njerëzve, kështu që të dhënat e marra nga këto eksperimente të tmerrshme të kafshëve nuk janë të zbatueshme për viktimat e përplasjeve në makinë. Kompanitë e makinave kuptuan vite më parë se këto lloj eksperimentesh janë të pavlefshme dhe nuk na tregojnë asgjë në lidhje me një përvojë njerëzore në një aksident automjeti. Përdorimi i kafshëve të ndjeshme në provat e përplasjeve të makinave është mizor, arkaik dhe i pajustifikueshëm”, tha Toliver.

PETA tha se i kishte shkruar Institutit për Mjekësinë e Trafikut në Kinë për t'i nxitur ata të ndalonin përdorimin e kafshëve të gjalla.

Studiuesit justifikuan përdorimin e derrave të gjallë duke thënë se struktura e tyre anatomike ishte 'e ngjashme' me atë të fëmijëve njerëzorë.

Derrat kishin për qëllim të 'imitonin fëmijët gjashtë vjeç', shpjeguan ata në punimin e tyre në gazetën ‘Crashworthiness’.

Shkencëtarët këmbëngulën se ata kishin ndjekur udhëzimet e SHBA-së për përdorimin e kafshëve laboratorike dhe thanë që studimi i tyre ishte miratuar nga një komitet etike.

Në eksperiment, pesëmbëdhjetë derra të gjallë u lidhën me lloje të ndryshme të rripave dhe iu nënshtruan testimit me shpejtësi të lartë deri në 30mph.

Kafshët u pozicionuan në një vend të montuar dhe u përplasën në një mur.

Derrat ishin të vjetër midis 70 dhe 80 ditë dhe nuk u dha ushqim për 24 orë para eksperimentit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat