Rreth 10.000 punonjës të shëndetit iranian janë të infektuar me koronavirus

Azia

Rreth 10.000 punonjës të shëndetit iranian janë të infektuar me koronavirus

Më: 21 maj 2020 Në ora: 14:48
Ilustrim

Rreth 10 mijë punëtorë shëndetësorë iranianë janë infektuar me koronavirus, raportoi të enjten agjencia e lajmeve ILNA, duke iu referuar autoriteteve shëndetësore.

Irani është vendi i Lindjes së Mesme më i goditur nga pandemia koronavirus, me 7.224 vdekje dhe 129.341 raste të infeksionit. Shërbimi shëndetësor i vendit është dobësuar, dhe Ministria e Shëndetësisë njoftoi në prill se më shumë se 100 punonjës shëndetësorë kishin vdekur nga Covid-19.

Sidoqoftë, më shumë detaje në lidhje me infeksionin midis profesionistëve të shëndetit nuk kanë qenë të disponueshme deri më tani.

Më parë të enjten, ministri i Shëndetësisë Saeed Namaki u bëri thirrje iranianëve që të shmangnin udhëtimet gjatë festës fetare të Fitër-Bajramit të këtij muaji, për të shmangur rrezikun e përhapjes së infeksionit të koronavirusit, njoftoi televizioni shtetëror.

Iranianët shpesh udhëtojnë në qytete të tjerë në të gjithë vendin për të shënuar fundin e Ramazanit, muaji i shenjtë mysliman. Por kjo, paralajmëron Namaki, mund të çojë në mosrespektimin e masave distancuese sociale dhe një shpërthim të ri të infeksionit Covid-19.

"Rreth 90 për qind e popullsisë në shumë zona ende nuk është e infektuar. Në rast të një shpërthimi të ri, do të jetë shumë e vështirë për mua dhe kolegët e mi ta kontrollojnë atë," paralajmëroi ministri i Shëndetësisë.

Një raport nga qendra e kërkimit parlamentar sugjeron që numri aktual i infeksioneve dhe vdekjeve në Iran mund të jetë pothuajse dyfish më i lartë se ai i lëshuar nga Ministria e Shëndetësisë.

Numri i rasteve të infeksionit ka qenë në një trajektore në rritje gjatë dy javëve të fundit. Sidoqoftë, presidenti Hassan Rohani tha të mërkurën se Irani është afër mposhtjes së infeksionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat